Tarihi İmzalar Atılıyor

Türkiye ile Ermenistan Arasındaki İlişkilerin Normalleştirilmesine İlişkin Tarihi İmzalar Bugün Zürih'te Atılacak.

Tarihi İmzalar Atılıyor
10.10.2009 20:20 | Son Güncelleme: 10.10.2009 20:20

Türkiye ile Ermenistan arasındaki ilişkilerin normalleştirilmesine ilişkin tarihi imzalar bugün Zürih’te atılacak.

 

 

Protokollere Türkiye adına Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve Erivan adına ise Ermenistan Dışişleri Bakanı Edvard Nalbantyan imza atacak.  

 

AP: CLINTON KATILMAYACAK

İmza törenine, ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'un da katılacağı açıklanmıştı. Ama AP'nin az önce geçtiği flaş haberde Clinton'un imza törenine katılmayacağı belirtildi.

 

Törene, Rusya Dışişleri  Bakanı Sergey Lavrov, Fransa Dışişleri Bakanı Bernard Kouchner, Avrupa Konseyi'ne  başkanlık eden Slovenya'nın Dışişleri Bakanı Samuel Zbogar ile AB Ortak Dış  Politika ve Güvenlik Yüksek Temsilcisi Javier Solana da katılacak.

 

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün geçen yıl Eylül ayında Erivan'a yaptığı ziyaretle başlayan yakınlaşma süreci dahilinde, 1 Eylül 2009'de Türkiye ve Ermenistan dışişleri bakanlıkları iki ülke arasında protokollerin imzalanması için mutabakata varıldığını açıklamıştı.

 

Varılan mutabakata göre, imzalanacak olan protokollerin yürürlüğe girmesi için Türkiye ve Ermenistan meclislerinin onayı gerekiyor.

 

Türkiye ile Ermenistan arasındaki son resmi belge 13 Ekim 1921’de Kars’ta imzalanmıştı.

 

PROTOKOLLER NE ÖNGÖRÜYOR

Protokoller, iki ülke arasındaki diplomatik ilişkilerin yeniden inşa edilmesini öngörüyor.

 

Protokole göre, Türkiye ve Ermenistan karşılıklı olarak temsilcilikler açacak ve dışişleri bakanlıkları arasında düzenli siyasi istişare gerçekleştirilecek.

 

Ayrıca Türkiye ve Ermenistan, aralarındaki sınırı uluslararası hukukun ilgili antlaşmalarında tarif edildiği şekliyle karşılıklı olarak tanıdıklarını teyit etmiş olacak. Protokolün yürürlüğe girmesinden itibaren 2 ay içerisinde de sınır açılacak.

 

Tarihsel sorunlar için de, kaynak ve arşivlerin tarafsız bilimsel incelemesini yapmak üzere bir alt komite kurulacak. Komitede Türk, Ermeni ve İsviçre temsilcileriyle diğer uluslararası uzmanlar yer alacak.

 

Protokollerin tam metni

 

Kaynak: DHA

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title