Tarihi Eser Operasyonunda 7 Kişi Tutuklandı

Tarihi Eser Operasyonunda 7 Kişi Tutuklandı

Kütahya ve Manisa'da Tarihi Eser Kaçakçılığı Yaptıkları İddiasıyla Gözaltına Alınan Aralarında Bir Belediye Başkanının da Bulunduğu 9 Kişiden 7'si, Çıkarıldıkları Mahkemece Tutuklandı.

Tarihi Eser Operasyonunda 7 Kişi Tutuklandı

Kütahya ve Manisa'da tarihi eser kaçakçılığı yaptıkları iddiasıyla gözaltına alınan aralarında bir belediye başkanının da bulunduğu 9 kişiden 7'si, çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı.

Edinilen bilgiye göre, Kütahya İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, Manisa'nın Salihli ilçesinde yaşayan U.Y. (48) ve İ.U. (45) isimli şahısların ellerinde bulundurdukları tarihi eserleri Kütahya'nın Simav ilçesinde yaşayan M.K.'ya (52) satmak istediği yönünde ihbar aldı. Bunun üzerine harekete geçen ekipler, Kütahya'nın Simav ve Manisa'nın Salihli ilçelerinde eş zamanlı operasyon düzenledi. Operasyonda aralarında bir belediye başkanının da bulunduğu 9 kişi gözaltına alınırken, zanlıların ev ve işyerlerinde ele geçirilen çeşitli dönemlere ait 1 adet insan figürlü kadın heykeli, 19 tarihi eser, 19 sikke ile 3 tabanca ve bu tabancalara ait şarjör, fişek ve 1 adet çift namlulu av tüfeği, 7 adet detektör, 2 dinamit lokumu, 2 fünye ve bir miktar baruta el konuldu.

İfadelerinin alınmasının ardından tarihi eser kaçakçılığı iddiasıyla mahkemeye sevk edilen zanlılardan A.T. (58), U.Y. (48), İ.U. (45), M.K. (52), A.K. (59), Ş.A. (47) ve M.G. (54) tutuklanırken, M.Ç. (59) ve İ.T. (50) ise serbest bırakıldı. Tutuklu 7 kişi, Simav Cezaevi'ne gönderildi.

(MY-CC-CC-Y)