Tarihi Çifte Kemer Köprüler Aydınlatıldı

Tarihi Çifte Kemer Köprüler Aydınlatıldı

Arhavi ilçesinde 18'inci yüzyılda Osmanlı devletince yaptırılmış çifte kemer köprülerin turizme kazandırılması ve entegrasyonu için yürütülen ışıklandırma çalışmalarının tamamlanmasının ardından açılış töreni düzenlendi.

Tarihi Çifte Kemer Köprüler Aydınlatıldı

Arhavi ilçesinde 18'inci yüzyılda Osmanlı devletince yaptırılmış çifte kemer köprülerin turizme kazandırılması ve entegrasyonu için yürütülen ışıklandırma çalışmalarının tamamlanmasının ardından açılış töreni düzenlendi.

Törene, Artvin Valisi Kemal Cirit, İlçe Kaymakamı Muhammet Önder, AK Parti Artvin Milletvekili İsrafil Kışla, Arhavi Belediye Başkanı Coşkun Hekimoğlu, İl Jandarma Komutanı Mustafa Çelik, İl Emniyet Müdürü Alaattin Akbaş, Hopa Belediye Başkanı Nedim Cihan, bazı kurum müdürleri ve vatandaşlar katıldı.

 

Vali Cirit, yaptığı konuşmada, Arhavi'nin dışarıdan gelen turistleri ilk karşılama noktalarından biri olduğunu belirterek, "Ecdadımız çok güzel eserleri bizlere bırakmış. Bizler de onların torunları olarak bu eserleri turizme sunmak zorundayız. Turizm noktasında insanlarımız daha bilinçli hale geldi. Yöneticilerimiz daha çok çaba sarf ediyorlar. Işıklandıran çifte kemer köprüleri turizmin hizmetine sunmak istiyoruz. Bizler kamu görevlileri olarak sizlerin ihtiyacı olan her konuda üzerimize düşeni yapıyoruz. Sizler de bizleri teşvik ederek buna katı sunuyorsunuz" dedi.

 Milletvekili Kışla ise Arhavi'nin, Çifte Köprü, Mençuna Şelalesi, Kamilet Vadisi gibi tarihi ve doğal güzellilerle dolu olduğuna işaret ederek, "Bugün yapacağımız açılışla bu köprüler görsel olarak ayrı bir güzellik arz edecek. Keşke bizim yaptığımız köprülerde de böyle bir estetik olsa diye içimizden geçmiyor değil" diye konuştu.

Arhavi Belediye Başkanı Hekimoğlu, Kamilet Vadisi ve çifte kemer köprülerde son 5 yıldır bilinçli şekilde turizm olgusunu işlemeye çalıştıklarını vurgulayarak, "Daha yapacak çok işimiz var. Taşkın ağında bulunan Ortacalar grup yolunun bir an önce tamamlanması gerekiyor. Bölgeyi tanıttık ama nitelikli altyapı ve konaklama noktalarını bir an önce ortaya çıkarmamız gerekmektedir. Bu tarihi köprülerimizin, tarihi dokusuna uygun olarak aydınlatılması çok önemliydi. Bunu gerçekleştirmiş olmanın gururunu yaşıyoruz. Turizme katı sağlayacak bu tarz yatırımların artarak devam etmesini diliyorum" ifadesini kullandı.

Konuşmaların ardından halk oyunları ekibi tulum eşliğinde gösteri sundu. Daha sonra açılış kurdelesi kesilerek köprünün aydınlatma ışıkları yakıldı.

Kaynak: AA