Tarihi Camilere Yürüyen Merdiven ve Engelli Asansörü

Tarihi Camilere Yürüyen Merdiven ve Engelli Asansörü

Tarihi Ulucami ile Hıdırlık Camisi'nin abdest alınan bölümlerine, yürüyen merdiven, engelli asansörü ve 24 saat sıcak su hizmeti getirildi.

Tarihi Camilere Yürüyen Merdiven ve Engelli Asansörü

Çorum'da kent merkezinde bulunan tarihi Ulucami ile Hıdırlık Camisi'nin abdest alınan bölümlerine, yürüyen merdiven, engelli asansörü ve 24 saat sıcak su hizmeti getirildi.

Belediye Başkanı Muzaffer Külcü, beraberinde İl Müftüsü Mehmet Aşık ile Hıdırlık Camisi ve Ulucami'nin yenilenen bölümlerini inceledi. Külcü, yaptığı açıklamada, söz konusu camilerin tarihi nitelikleri bulunduğunu belirterek, gerek tarihe sahip çıkmak gerekse ibadethanelere gereken önemin verilmesi amacıyla İl Müftülüğü ile ortak bir çalışma yaptıklarını söyledi.

Camilerin abdest alınan bölümlerinin belediye tarafından yenilendiğini ifade eden Külcü, "2012 yılında Belediye Yasası'nda yapılan değişiklikle bu tür yatırımlara bütçe ayırma imkanına sahip olduk. Daha önceden Belediye Kanunu buna müsait değildi. Yaptığımız çalışmayla her iki camimizin abdesthanelerini baştan aşağıya yeniledik. Sıcak suyu, yürüyen merdiveni ve asansörü ile adeta 5 yıldız konforunda abdesthaneye sahip olduk. Her ikisinin maliyeti 2 milyon 600 bin lira." diye konuştu.

Çorum Müftüsü Aşık da yenilenen bölümlerin hayırlı olmasını temenni ederek, Başkan Külcü'ye teşekkür etti.

Kent merkezinde yapımına 2006 yılında başlanan Akşemsettin Camisi'nin de Çorum Belediyesi tarafından tamamlanmasının planlandığını ifade eden Aşık, "Diğer illerde de tüm belediyelerimiz camilerimize yardım ediyor. Çorum Belediyesi'nin verdiği bu destek Türkiye'de bir ilk. Bugün hizmete açılan abdesthanelerimizin hali de ortada. Başta belediye başkanımız olmak üzere emeği geçenlerden, Allah razı olsun." ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından Başkan Külcü, abdesthanelerin anahtarlarını Müftü Aşık'a teslim etti.

Öte yandan, hizmete açılan bölümlere vatandaşlar ilgi gösterdi. Yürüyen merdivenden çıkarken dengesini kaybederek düşen bir kişiye cemaat müdahale etti.

Kaynak: AA