Tarihi Çağrı!

Tarihi Çağrı!
Bültenler - Haberler | Güncel

İzmir'de, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü çerçevesinde düzenlediği 6 günlük "renkli" festivalin startını verdi.

İzmir'i "söylemde değil eylemde kadın dostu" olarak tanımlayan Başkan Aziz Kocaoğlu, insan hakları vurgusu ve ezilenlere sahip çıkma çağrısı yaptığı konuşmasında "Sıra bize gelinceye kadar susarsak, yarın sıra bize geldiğinde yanımızda kimseyi bulamayız" dedi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle düzenlenen "3. Kadın Festivali" başladı. Kültürpark 4 Nolu Hol'deki festivalin açılış törenine İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, eşi Dr. Türkegül Kocaoğlu, İzmir miletvekilleri Alaattin Yüksel ve Mustafa Moroğlu, CHP İl Başkanı Tacettin Bayır, Narlıdere Belediye Başkanı Abdül Batur, Çiğli Belediye Başkanı Metin Solak, Gaziemir Belediye Başkanı Halil İbrahim Şenol, Kemalpaşa Belediye Başkanı Rıdvan Karakayalı, Güzelbahçe Belediye Başkanı Mustafa İnce ve İzmirli kadınlar katıldı.

Festivalin açılış konuşmasını yapan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, üç yıldır düzenledikleri bu festivalde kadın emeğini açtıkları stantlarla öne çıkarttıklarını, kadınların sahiplenmesi ile bu festivalin giderek büyüyeceğini ve Türkiye'de yaşanan kadına yönelik olumsuzlukların giderilmesine katkı koyacağına söyledi. Başkan Kocaoğlu, "Biz söylemde değil, eylemde kadın dostu bir kentiz. Ama ne yaparsak yapalım, kadın haklarına yönelik etkinlikler, sizin desteğiniz olmadan şovdan öteye geçmeyecektir. Son dönemde kadına yönelik şiddetlerin çok büyük bir çarpanla artığını endişe ile izliyoruz. Toplumun her kesimi, başta her kademeden yöneticilerin bu işe 'dur' demesi gerekiyor. Ben bugün aile içerisinde ve toplumda şiddete maruz kalan, hayatını kaybeden kadınlarımızın kadın hakkı mücadelesindeki öncü güç olduğuna inanıyorum" diye konuştu.

Sıranın gelmesini beklemeden…

İnsan haklarına saygı ve ezilenlere sahip çıkma çağrısı yapan Başkan Kocaoğlu "Sıra bize gelinceye kadar susarsak, yarın sıra bize geldiğinde yanımızda kimse olmaz" dedi ve şöyle devam etti:

"Kadın hakları mücadelesini aynı 1911'den başladığı gibi, biz de burada, Türkiye'nin en ileri en demokrat kentinde başlatmalı, büyütmeli, geliştirmeli ve tüm ülke kadınlarına örnek olmalıyız. Bize düşen görev budur. Eksiğimiz çok. Düşüncelerimizin hepsini yerine getirdiğimizi söyleyemeyiz ama iyi niyetle, samimiyetle, sizlerle birlikte öğrenerek, öğreterek, gelişerek, geliştirerek ama mutlaka iyi niyetle kadın hakları yolunda çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Kadınlarımızın üzülmediği, horlanmadığı, şiddet cinayetlerine kurban gitmediği, dayak yemediği bir ülke özlemiyle, başarmak umut dileğiyle kadınlar gününüzü kutluyorum."

Defile ayakta alkışlandı

Başkan Aziz Kocaoğlu'nun konuşmasının ardından, 100. Yıl Olgunlaşma Enstitüsü'nün "Geçmişten Günümüze Kadın" konulu defilesi sahnelendi. Atatürk'ün kadına verdiği önemi gösteren fotoğraflarla renklenen defilenin sonunda protokol ve festivale katılan kadınlar hep birlikte 10. Yıl Marşını söyledi. İzmirli kadınlar tarafından hazırlanan el ürünlerinin sergilendiği stantların açılış kurdelesini ise kadınlar kesti. Başkan Kocaoğlu, stantları ziyareti sırasında kendisiyle fotoğraf çektirmek isteyen kadınları kıramayınca, uzun süre Fuar alanından ayrılamadı.

Kaynak: Bültenler

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Çok Okunan Haberler

title