Tan: "Gül-rıce Toplantısı Gayet Yapıcı Geçti"

Tan: "Gül-rıce Toplantısı Gayet Yapıcı Geçti"

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül ile ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice Arasında Bugün Yapılan Görüşmenin Son Derece Yapıcı ve Dostane Bir Havada Geçtiği Bildirildi.

Tan:

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül ile ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice arasında bugün yapılan görüşmenin son derece yapıcı ve dostane bir havada geçtiği bildirildi.

Toplantıda Lübnan, Ortadoğu barış süreci, İran, Irak, Türkiye'nin AB süreci ve bu bağlamda Kıbrıs ve terör örgütü PKK İLE mücadelede işbirliği gibi konular ele alındı.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Namık Tan, görüşmeye ilişkin Türk gazetecilere yaptığı açıklamada, toplantının başında Türkiye'nin Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) adayı Prof. Dr. Tomris Türmen'i, Gül'ün Rice'a tanıttığını ve bu anlamda destek istediğini söyledi.

İki bakanın, iki ülke arasında yürürlüğe konan Vizyon Belgesi üzerinde de konuştuklarını belirten Tan, bu belge temelinde somut adımların atılmaya ve mekanizmanın işlemeye başladığını bildirdi.

Tan, görüşmede iki bakanın, Ortadoğu barış süreciyle ilgili görüşlerini birbirlerine anlattıklarını dile getirdi. Tan'ın verdiği bilgiye göre Rice, toplantıda Türkiye'nin bölgedeki öneminin altını çizdi.

Gül, görüşmede barış sürecinin canlandırılması gereğinden sözederek, bu çerçevede yeni inisiyatiflerin alınabileceğini bildirdi. Gül, Filistin-İsrail itilafının çözümünün bölgedeki ve tüm dünyadaki sorunların çözümüne olumlu katkısı olacağını kaydetti. Yeni inisiyatiflerin neler olabileceğinin sorulması üzerine Tan, ABD'nin bu bağlamda etkin olmasının ve destek vermesinin gerekli olduğunu söyledi.

Tan'ın verdiği bilgiye göre görüşmede Gül, Kerkük sorununu gündeme getirdi ve bu konunun bir ''Türk-Kürt'' sorunu olmadığını ve Kerkük'ün, Irak sorununun geneli itibariyle mevcut sorunları daha da ağırlaştırıcı bir rol oynadığını bildirdi.

Tan, bu bağlamda Gül'ün, ABD-Türkiye arasında terör örgütü PKK sorununun çözümünde işbirliğini ileriye götürme konusunu gündeme getirdiğini ve karşılıklı temsilciler atanmasının PKK ile mücadeleye yeni bir ivme kazandırdığını kaydetti.

ABD Dışişleri Bakanı Rice da, görüşmede Türkiye'nin AB sürecini desteklemeyi sürdürdüklerini açıkladı.

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, daha sonra NATO Dışişleri Bakanları toplantısına katıldı.

Basına kapalı olan toplantıdan sonra Gül, Türkevi'ne döndü ve ardından AB'nin Genişlemeden Sorumlu Üyesi Olli Rehn ile görüşmeye geçti.

Kaynak: AA