Tambi, Paris'te Barış İçin Çalacak - Haberler
Haberi Paylaş

Tambi, Paris'te Barış İçin Çalacak

Demirören Haber Ajansı - Haberler | Güncel
Tambi, Paris'te Barış İçin Çalacak

Suriye'deki iç savaştan kaçıp ailesiyle Bursa'ya gelen ve 'müzik dehası' olduğu ortaya çıkan 17 yaşındaki Tambi Cimuk, Gürcistan Tiflis Uluslararası Mozart Müzik Yarışması'nda genel enstrüman sıralamasında üçüncü, piyano dalında ikinci oldu.

Suriye'deki iç savaştan kaçıp ailesiyle Bursa'ya gelen ve 'müzik dehası' olduğu ortaya çıkan 17 yaşındaki Tambi Cimuk, Gürcistan Tiflis Uluslararası Mozart Müzik Yarışması'nda genel enstrüman sıralamasında üçüncü, piyano dalında ikinci oldu. Genç yetenek, 1 Şubat'ta Paris'teki UNESCO Konser salonunda dünyanın değişik ülkelerinden 9 piyanistle aynı sahneyi paylaşarak barış için çalacak.

Suriye'nin başkenti Şam'da yaşayan Tambi Cimuk, 3 yıl önce ülkesindeki savaştan kaçarak 4 kişilik ailesiyle Bursa'ya geldi. Piyano eğitim almak için başvurduğu Bursa'daki Akademix Güzel Sanatlar Merkezi'nde müzik dahisi olduğu ortaya çıkan Tambi Cimuk, geçen bir yılda ABD, Rusya, Bulgaristan, İspanya, İsveç ve Almanya'daki toplam 7 yarışmanın 5'inde birincilik, 1 ikincilik ve 1 de beşincilik elde etti.

Geçen yıl Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın girişimiyle Türk vatandaşlığına alınıp, bir gecede pasaport çıkarılan Tambi Cimuk, gittiği St Petersburg'daki yarışmada 5'inci oldu.

Bu yıl 5- 10 Ocak tarihleri arasında St Petersburg'ta yapılacak Savshinsky Music Competition'a hazırlanırken vize engeli ile karşılaşan Tambi, 20-27 Ocak tarihleri arasında Gürcistan'ın başkenti Tiflis'te düzenlenen Uluslararası Mozart Müzik Yarışması'nda genel enstrüman sıralamasında üçüncü, piyano dalında ikinci oldu.

Tambi Cimuk da, artık yarışmalardan daha fazlasını yapmak istediğini kaydederek, "Ama bunun için önceliğim alanımda akademik eğitimimi tamamlamak. Bir yılda hayatımda çok şey değişti. Bu değişimlerin olumlu yönde devam edeceğini düşünüyorum. İyi bir ekibimiz var. Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin ve Bursa Valiliğinin büyük destekleri var" dedi.

Yarışma sonucunu değerlendiren Tambi'nin piyano eğitmeni Elena Çekiç, "Son birkaç aydır yarışmalar haricinde farklı uluslararası organizasyonlarda da sahne almamız yarışmalara hazırlığımızı belli oranda olumsuz etkiledi. Buna rağmen piyano alanında ikinci olmamız önemli" dedi.

Tambi'nin direktörü Rüstem Avcı da, son bir aydır Tiflis yarışmasından çok 1 Şubat'ta Paris'te yapılacak UNESCO Barış konserine hazırlandıklarını belirterek, "Repertuarımızda olmayan dört eseri bu süreye sığdırma gayretindeyiz. Tambi, UNESCO Konser salonunda dünyanın değişik ülkelerinden 9 piyanistle aynı sahneyi paylaşıp Paris'ten dünyaya barış mesajı verecek. Yarışmalar elbette önemli ama dünya barışına hizmet etmek her şeyden daha önemli" diye konuştu.

BURSA'DA ULUSLAR ARASI YARIŞMA

Tambi'nin katıldığı uluslararası müzik yarışmalarının bir benzerini Bursa'da da yapmak istediklerini kaydeden Avcı, şöyle devam etti:

"Bu konuda yerel idaremizin, Bursa Ticaret Sanayi odamız başta olmak üzere iş çevrelerinin desteğine ihtiyacımız var. Bursa'mızın marka değerini arttıracak ve şiddetle anılan coğrafyamızda farkındalık yaratacak bu tür bir yarışmanın altyapısına fazlasıyla sahibiz. Bu alanda uluslararası görüşmeler ve tekliflere de sahibiz. Bursa'da düzenlenecek uluslararası piyano yarışması ve festivali kentimiz gençliği içinde müziğe dair olumlu bir algı yaratacak ve yeni Tambi'lerin çıkmasına fırsat sağlayacaktır" dedi. - Bursa

Tambi, Paris'te Barış İçin Çalacak

Tambi, Paris'te Barış İçin Çalacak

Tambi, Paris'te Barış İçin Çalacak

Tambi, Paris'te Barış İçin Çalacak

Demirören Haber Ajansı - Son Dakika Haberleri