Talya'nın Bütünlüğüne İktidar Ortağından Bölgesel Ordu Önerisi

Talya'nın Bütünlüğüne İktidar Ortağından Bölgesel Ordu Önerisi

İTALYA'da hükümet ortağı Kuzey Ligi Partisi, ülkenin bölünmesi yönündeki adımlarına bir yenisini ekledi.

Talya'nın Bütünlüğüne İktidar Ortağından Bölgesel Ordu Önerisi

İTALYA'da hükümet ortağı Kuzey Ligi Partisi, ülkenin bölünmesi yönündeki adımlarına bir yenisini ekledi. Parti tarafından hazırlanan kanun taslağı, ülke savunmasının temel taşı askeri sistemin bölgeselleştirilmesini savunarak, "Her bölgenin kendi ordusu olsun" önerisinde bulunuyor.

Ülkede ırkçı söylemleriyle ön plan çıkan Kuzey Ligi, çizmenin güneyinde yaşayanların yükünü kuzeylilerin çektiğini iddia ederek, Po Nehri'nin üzerindeki bölümün bağımsız bir ülke oluşturması gerektiğini savunuyor. Umberto Bossi'nin Lideri olduğu Kuzey Ligi son olarak savunmanın bölgesel orduyla yapılmasını öngören bir kanun tasarısı hazırlayarak Temsilciler Meclisi'ne sundu.

VALİNİN DEDİĞİ OLACAK

Tasarıda, her bölgede bin askerlik birlikler oluşturulması ve bu birliklerde 40 yaşın altında askerliğini yapmış kişilerin yeralması savunuluyor. Asıl can alıcı noktayı ise emir-komuta zinciri oluşturuyor. Çünkü yasa tasarısı birliklerin komutanlarının bölge valilerinden emir almasını öngörüyor.

SAVUNMA BAKANI: BÖLGESEL ORDU OLMAZ

İtalya Savunma Bakanı İgnazio La Russa, yasa tasarısı hakkında bilgisi olmadığını belirterek, "En federalist ülkelerde bile ordu asla bölgesel hale getirilmez. Bu ülke bütünlüğünün karakteristik özelliğidir" diye konuştu.

MUHALEFET: SAÇMALIK

Temsilciler Meclisi Demokratik Parti Grubu Koordinatörü Francesco Boccia ise, "Bu yasa tasarısıyla parlamentoya zaman kaybettirmekten öteye gidilmiyor. Tam anlamıyla saçmalık. Federalleşme yasasını dinlemeye hazırız ama bu karikatürleri izlemek istemiyoruz" diye konuştu.