Talihsizlik, Esneklik Kavgası

Talihsizlik, Esneklik Kavgası

Akay, Faruk Çelik'in, Görüşme Sonrasında, Kendisinin, Esnekliğin Yetersizliği Görüşünü 'Talihsizlik' Olarak Nitelemesine, 'Asıl Talihsizlik, Açıklamaya Tahammülsüzlüktür' Şeklinde Yanıt Verdi.

Talihsizlik, Esneklik Kavgası

Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu (BASK) Genel Başkanı Resul Akay, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'in, görüşme sonrasında, kendisinin, esnekliğin yetersizliği görüşünü 'talihsizlik' olarak nitelemesine, 'Asıl talihsizlik, açıklamaya tahammülsüzlüktür' şeklinde yanıt verdi.

Sosyal Güvenlik Reformu'na son şeklini vermek için sendika başkanları ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik arasında gerçekleştirilen toplantı sonunda yapılan basın açıklaması sonrası Bakan Çelik'e tepki geldi. BASK Başkanı Akay'ın, prim gün sayısı başta olmak üzere öngörülen esnekliğin yeterli olmadığını açıklaması üzerine Çalışma Bakanı Çelik, bu açıklamanın talihsiz olduğunu söyledi. Bakan Çelik'in, 'talihsizlik' yorumuna karşı BASK Başkanı Akay tarafından yazılı bir basın açıklamasıyla yanıt verildi.

Kamu görevlilerinin 25 hizmet yılını doldurması ve 9 bin gün prim ödemesi şartıyla emekli olduğunun bilinen bir gerçek olduğu hatırlatan Akay, görüşmelerden sonra yapılan ortak basın açıklamasında, özel sektörde çalışan işçilerin 8 bin gün prim ödeyerek emekli olmasının mümkün olmadığı ifade edildiğini belirtti.

Bu düzenlemenin yalnızca kamu görevlilerini ilgilendiren bir düzenleme olmadığını belirten Akay, açıklamasını; 'Bu düzenleme 70 milyon vatandaşımızı ve doğacak yavrularımızı da olumsuz etkileyen bir düzenlemedir. Sosyal güvenlik düzenlemesinde 'memurların aleyhine hükümler yok' diye diğer kesimlerin uğradığı hak kayıplarının dile getirilmesi söz konusu olmayacağı gibi, bu açıklamalardan da rahatsız olunmamaktadır. Bu açıklamaların 'talihsiz' olarak nitelendirilmesini manidar bulmaktayız. Bize göre bu açıklamada talihsizlik yoktur. Asıl talihsizlik, bu tür açıklamalara karşı gösterilen tahammülsüzlüktür' diye bitirdi.

Kaynak: CHA