Talat, TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu'nu Ziyaret Etti

Talat, TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu'nu Ziyaret Etti

KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Haziran Ayında Rum Tarafı ile Tam Teşekküllü Müzakerelerin Başlamasını Beklediklerini İfade Ederek, "Geçmişte Olduğu Gibi Bu Dönemde Çözüm İradesine Sahip Olduğumuzu Kanıtlayacağız" Dedi.

Talat, TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu'nu Ziyaret Etti

KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Haziran ayında Rum tarafı ile tam teşekküllü müzakerelerin başlamasını beklediklerini ifade ederek, "Geçmişte olduğu gibi bu dönemde çözüm iradesine sahip olduğumuzu kanıtlayacağız" dedi.

Türkiye'de resmi temaslarda bulunan Talat, KKTC'ye hareketinden önce TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu'nu ziyaret etti. Ziyarette konuşan Hisarcıklıoğlu, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nde gerçekleştirilen başkanlık seçimleri sonrasında Kıbrıs sorununun çözümüne yönelik girişimlerin hareket kazandığı bir döneme girildiğini belirterek, "Geçtiğimiz hafta Brüksel'de Sayın Werheugen ve Genişleme Masası yetkilileri ile görüşme imkanı buldum. Görüşmelerde, Avrupa Komisyonu yetkililerinde Kıbrıs sorununun çözümüne ilişkin ihtiyatlı bir iyimserlik gözlemledim. Umuyorum ki Güney Kıbrıs'ta gerçekleştirilen başkanlık seçimleri sonrasında yakalanan bu fırsat penceresi, Birleşmiş Milletler'in soruna tekrar aktif olarak müdahil olmasıyla kapsamlı bir müzakere sürecine dönüşür. Dileğimiz, Kıbrıs sorununun taraflarının adil ve kalıcı bir barış için uygun ortamın oluşmasına katkı sağlamalarıdır" diye konuştu.

Şubat 2008'de Güney Kıbrıs'ta yaşanan iktidar değişikliği sonrasında Kıbrıs sorununda olumlu gelişmeler yaşandığını anlatan Hisarcıklıoğlu, şöyle devam etti:

"Lokmacı Kapısı, Sayın Talat'ın büyük özveri ve gayretleriyle açılmıştır. Fakat Lokmacı geçişinin açılması sadece bir başlangıçtır. Lefkoşa, halen Avrupa'nın son bölünmüş başkentidir. Bu utanç artık bitmelidir. Bu süreçte, Sayın Talat başta olmak üzere tüm siyasilere önemli sorumluluklar düşmektedir. 2004'de Ada'nın güney ve kuzey kesimlerinde yapılan referandumlar, Kıbrıs Türkü'nün barış yönündeki iradesini tescil etmiştir. Bugün gelinen noktada, hiç kimse Kıbrıs Türk halkını ve liderliğini mevcut çözümsüzlüğün sorumlusu olarak gösteremez. Kıbrıs Türk halkı ve Sayın Talat'ı yeniden zor bir müzakere süreci beklemektedir. Sayın Talat'ın çözüm yönündeki politikalarını Annan Planı döneminde de destekledik, bu yeni dönemde de destekleyeceğiz." Cumhurbaşkanı Talat ise, Kıbrıs Türk tarafının çözüm iradesi ortaya koymaya devam ettiğini belirterek, adanın 'barış bölgesi' haline getirilmesi için iyi niyetle girişimlerini sürdürdüklerini kaydetti. Rum tarafından gerçekleştirilen seçimler sonrası oluşturulan teknik komitelerin adada hayatı kolaylaştıracak hazırlık çalışmalarını sürdürdüğünü kaydeden Talat, "Haziran ayı itibariyle tam teşekküllü müzakerelerin başlamasını bekliyoruz. Geçmişte olduğu gibi çözüm irademizin devam ettiğini kanıtlayacağız" şeklinde konuştu.

Talat, Türkiye'ye ziyaretinde üst düzey temas imkanı bulduğunu belirterek, "Dolu dolu 2 gün geçirip, gönül rahatlığıyla yurduma dönüyorum" dedi.

(YZE-CC-CC-Y)

Kaynak: İHA