Talat: 'Sonuç Alamadık'

Talat: 'Sonuç Alamadık'

Talat, Rum Yönetimi Lideri Tasos Papadopulos'la Dün Yaptığı Görüşmeyle İlgili Olarak, 'Acil Çözümün Gerekli Olduğuna İlişkin Gerekçe ve Önerilerimizle Görüşmeye Gittik Ama Sonuç Alamadık.

Talat: 'Sonuç Alamadık'

KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Rum yönetimi lideri Tasos Papadopulos'la dün yaptığı görüşmeyle ilgili olarak, "Acil çözümün gerekli olduğuna ilişkin gerekçe ve önerilerimizle görüşmeye gittik ama sonuç alamadık. Çünkü Rum tarafı sorunu zamana yayma hedefinde, bütünlüklü çözüm müzakerelerine karşı" dedi.

BM aracılığıyla temasların süreceğini, ortak bir zemin yakalanması halinde yeni bir görüşme olabileceğini kaydeden Talat, Rum liderle ilgili olarak, "Karşılıklı diyaloğumuz gelişti ama birbirimizi görüşmelerde tanıdık. Beraber bir yemek bile yemedik. Bu şartlarda daha fazla yakınlık, daha iyi tanıma olur mu bilemem" dedi.

Talat, dünkü görüşmenin resmi olmayan kısmında Papadopulos'u yemeğe davet ettiğini, kendisinin de gidebileceğini söylediğini, ancak yanıt almadığını açıkladı.

Cumhurbaşkanı Talat, Türk Ajansı-Kıbrıs'a (TAK) yaptığı açıklamada, Papadopulos'la dün yaptığı yaklaşık 3 saatlik görüşmede, Kıbrıs'ın, bölgenin ve dünyanın çıkarları bakımından acil çözümün aciliyetini gerekçeleriyle anlatarak önerilerde bulunduğunu anlattı.

Talat, "İzolasyonların yarattığı sıkıntıların, iki halk arasındaki güvenin hızla düşmesinin, bölünmenin gittikçe kalıcı hale gelmesinin acil çözüm ihtiyacını artırdığını detaylı bir şekilde anlattık. Bu nedenle süreci hızlandırmak gerektiğine vurgu yaptık, bu çerçevede önerilerde bulunduk" dedi.

8 Temmuz sürecinin hızlandırılarak etkin hale getirilmesi için, 2-2.5 aylık hazırlık sürecinin ardından 4 temel başlık ve AB konusu olmak üzere 5 ayrı komitenin çalışmaya başlamasını ve ardından bütünlüklü müzakerelere geçilmesini önerdiklerini anımsatan Talat, "Bu önerimiz kabul görmedi. Çünkü bütünlüklü çözüm müzakerelerine başlama niyetleri yok" dedi.

Rum tarafının, "8 Temmuz anlaşmasıyla öngörülen çalışma gruplarının oluşturulması ve liderlerin de gerektiğinde zaman zaman bir araya gelerek değerlendirme yapması" şeklindeki önerisini, "sorunu zamana yayma" olarak değerlendiren Talat, bir soruya karşılık özetle şunları söyledi:

"Biz 8 Temmuz sürecine karşı çıkmadık, 8 Temmuz sürecinin içinde davrandık. Sadece bu sürecin hızlandırılması gerektiğini söylüyoruz. Bugün 14 ay öncesi gibi davranamayız. 'Hızlandırıp 14 ayı telafi etmemiz gerekir. Bir 14 ay daha kaybetmeye gerek yok. Süre tahdidi koyalım, 2-2.5 aylık hazırlık sürecinin ardından 2008 sonuna kadar da çözümü hedefleyelim' dedik."

Papadopulos'un pazartesi günü yeniden görüşme önerisinde bulunduğunu, ancak "bıraktığımız noktada konuşulacak bir şey yoktu" diyerek bu öneriyi kabul etmediğini de söyleyen Talat, "Ufukta şu an için yeni bir görüşme, kararlaştırılmış bir tarih yok. Ama BM aracılığıyla temaslar sürecek, uygun zemin olması halinde her an yeni bir görüşme olabilir" diye konuştu.