Talat: Müzakere Takviminde Neredeyse Anlaştık

Talat: Müzakere Takviminde Neredeyse Anlaştık

KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Rum Yönetimi Lideri Dimitris Hristofyas ile Doğrudan Müzakerelerin Takvimi Konusunda 'Neredeyse Anlaşmaya Vardıklarını' Söyledi.

Talat: Müzakere Takviminde Neredeyse Anlaştık

KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas ile doğrudan müzakerelerin takvimi konusunda ''neredeyse anlaşmaya vardıklarını'' söyledi.

Talat, Güney Kıbrıs'ta yayımlanan Alithia gazetesine yaptığı açıklamada, ''iki kurucu eyalete sahip olacak, iki toplumlu, iki kesimli federasyonda anlaştıklarını'' ifade ederek, ''Bunun tam olarak ABD'deki gibi olacağını söylemedik, çünkü bildiğiniz üzere buradaki sistem yegane bir sistemdir. Kıbrıslı Rum politikacılarla çeşitli görüşmelerde bu konu gündeme geliyor. Bu konunun onlar için bir 'tabu' olduğunu biliyorum. Ancak benim için bu federasyonun, Kıbrıs Cumhuriyeti ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nden oluşacağı gayet açık bir unsurdur'' dedi.

''Bunun partenojenez (bakir doğum) ve 'Kıbrıs Cumhuriyeti'nin dağılması'' anlamına mı geldiği sorusuna karşılık ise, Talat şunları söyledi:

''Yeni devletin yeni bir belge üzerinde oluşacağını söylemedim. BM'ye ve AB'ye katılmak için yeniden başvuracağımızı ya da yeni devletin yeni uluslararası anlaşmalar imzalayacağını da söylemedim. Devlet yok olup baştan ortaya çıkamaz. Söylemek istediğim; bu devletin Kıbrıs Cumhuriyeti anayasasından oluşmayacağıdır. Hem Kıbrıs Cumhuriyeti'nden hem de KKTC'den bazı unsurları içerecektir. Yeni bir devlet yaratacaksak her iki taraftan da oluşacak ve hiç kimse devletin taraflardan birine ait olduğunu söyleyemeyecek. Yeni bir ortaklık olacak. Benim arzum budur."

KKTC Cumhurbaşkanı Talat, Rum yönetimi lideri Hristofyas'ın hükümetteki ortaklarının baskısı altında bulunduğuna inandığını belirtti. Talat, ''kendisinin de Ankara'nın baskısı altında olduğunun düşünüldüğü'' şeklindeki yorum soruya ise şu yanıtı verdi:

''Ne yapmak için Türkiye'nin baskısı altında olabilirim? Başarmaya çalıştığım şey Kıbrıs sorununda doğrudan müzakerelerin başlamasıdır. Eğer Türkiye bana bir şey için baskıda bulunuyorsa bu doğrudan müzakerelerin başlamasıdır.''

Kaynak: AA