Talat: "İzolasyonların Kaldırılması Pazarlık Konusu Olmamalı"

Talat: "İzolasyonların Kaldırılması Pazarlık Konusu Olmamalı"

KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, KKTC Üzerindeki İzolasyonların Kaldırılmasının Pazarlık Konusu Yapılmaması Gerektiğini Söyledi.

Talat:

KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, KKTC üzerindeki izolasyonların kaldırılmasının pazarlık konusu yapılmaması gerektiğini söyledi.

Düzenlediği basın toplantısıyla Brüksel ziyaretini değerlendiren Talat, AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso ve genişlemeden sorumlu AB Komisyonu Üyesi Olli Rehn ile Avrupa Parlamentosu (AP) Başkanı Joseph Borrell'le ''çok verimli görüşmeler yaptığını'' belirtti.

Annan planına ''evet'' diyerek Kıbrıs'ın yeniden birleştirilmesi hedefine uygun davrandıkları için AB Konseyi'nin 26 Nisan 2004'te izolasyonların kaldırılması kararını aldığını ve bu amaçla tüzükler hazırladığını hatırlatan Talat, AB Dönem Başkanı Finlandiya tarafından hazırlanan öneriler paketini şöyle değerlendirdi:

''Bu çok ayaklı bir paket. Türkiye'nin AB üyelik müzakerelerinde olası bir tren kazasından kaçınmak için limanlarının Rum kesimine açılmasını sağlamaya çalışıyor. Bu amaçla KKTC üzerindeki izolasyonların kısmen kaldırılmasını öngörüyor. Fakat bunu yaparken, Maraş'ın açılması gibi kapsamlı çözümün unsurlarını pazarlık konusu yapıyor. İzolasyonların kaldırılması pazarlık konusu yapılmamalı. Bu AB'nin vicdani ve siyasi sorumluluğudur. AB izolasyonların kaldırılmasını sadece Annan Planı'na 'evet' dediğimiz için ön koşulsuz olarak tasarladı. Pakette tehlikeli unsurlar var çünkü izolasyonların kaldırılmasını pazarlık konusu yapıyor. Fakat Türkiye'nin üyelik sürecini de ilgilendirdiğinden Dönem Başkanı Finlandiya'nın getirdiği fikirler paketini tartışmaya ve yapıcı olmaya karar verdik.''