Talat: "Hızlandırma Rum Tarafınca Kabul Görmedi"

Talat: "Hızlandırma Rum Tarafınca Kabul Görmedi"

KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Kıbrıs Sorununun Çözüm Sürecini Hızlandırma ve Zaman Limiti Getirme Önerisinin Rum Tarafınca Kabul Görmediğini Açıkladı.

Talat:

KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Kıbrıs sorununun çözüm sürecini hızlandırma ve zaman limiti getirme önerisinin Rum tarafınca kabul görmediğini açıkladı.

Cumhurbaşkanı Talat, Kıbrıs Rum yönetimi lideri Tasos Papadopulos'a, bugünkü görüşmede, 2-2.5 aylık hazırlık görüşmesinin ardından tam teşekküllü müzakerelere geçilmesini, müzakerelerin başlamasıyla 2008 yılı sonuna kadar çözümü hedeflemeyi önerdiğini, ancak Rum tarafının zaman limiti kabul etmediğini bildirdi.

Papadopulos'la, BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Temsilci Michael Möller'in ara bölgedeki ikametgahında 3 saatten fazla görüşen Talat, akşam makamında basın toplantısı düzenledi.

8 Temmuz sürecinin hızlandırılması ve disiplin altına alınmasını; bu hazırlığın 2 ay içinde yapılmasını, Kıbrıs sorununun ana konularının 5 komite tarafından ele alınmasını önerdiklerini ifade eden Talat, şunları söyledi:

"2-2.5 aylık hazırlıktan sonra liderlerin masa başına geçerek tam teşekküllü müzakerelerin başlatılmasını önerdik. Yani aslında 8 Temmuz sürecine bir düzenleme öngördük. Yani 8 Temmuz sürecini hızlandırma, disiplin altın alma ve sonuç alıcı hale getirme önerisi yaptık. Bu düşüncemiz ne yazık ki kabul görmedi."

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Talat, Kıbrıs Rum tarafının kapsamlı bir çözümü, Kıbrıs Türk tarafı kadar istemediğini kaydetti.

Talat, bir soru üzerine, ''Görüşür müyüz, görüşmez miyiz zaman belirlemedik'' dedi.

Kaynak: AA