Talat: "Gambari'den Mektup Bekliyoruz"

Talat: "Gambari'den Mektup Bekliyoruz"

KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, BM Genel Sekreteri Kofi Annan'ın Siyasi İşlerden Sorumlu Yardımcısı İbrahim Gambari'den Müzakerelerin Nasıl Başlayıp, Nasıl Devam Edeceğini Bildirecek Bir Mektup Beklediklerini Söyledi.

Talat:

KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, BM Genel Sekreteri Kofi Annan'ın siyasi işlerden sorumlu yardımcısı İbrahim Gambari'den müzakerelerin nasıl başlayıp, nasıl devam edeceğini bildirecek bir mektup beklediklerini söyledi.

Cumhurbaşkanı Talat, 15 Kasım Cumhuriyet Bayramı kutlamalarını izlemek üzere KKTC'ye gelen yabancı gazetecilere yönelik düzenlediği basın toplantısında, Gambari'den mektup beklediklerini ifade ederek, ''Umarız ki bu mektup bizim önümüzü açar ve Kıbrıs sorunu çözümlenir. Biz de, dünya da rahatlar'' dedi.

Avrupa Birliği'nin (AB) Finlandiya önerileriyle tarafsız bir arabulucu olamayacağını ispatladığını kaydeden Talat, Kıbrıs sorununun, çıkan sorunlara rağmen nispeten daha tarafsız olan BM çerçevesinde ele alınması gerektiğini belirtti. Talat, ''Sorun çözümlenmeden AB soruna el atmamalıdır. Tarafsız olamaz. Yoksa AB'ye düşmanlığımız yok. Tam tersine hedefimiz AB'' dedi.

AB'nin tarafsız bir arabulucu olamadığına işaret ederek, Kıbrıs sorunuyla AB çerçevesinde ilgilenmenin ''pek akıllıca olmadığını'' kaydeden Talat, ''Rum ve Yunan AB üyesi. Her müzakerede AB adına hareket eden temsilci, Rum tarafının taleplerini dikkate almak zorunda. Ülke olarak sonsuz saygı duyduğumuz Finlandiya önerileri buna çok iyi örnek'' diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Talat, Kıbrıs sorununda Kıbrıs Türkü lehine gelişmeler olmasına rağmen, referandum öncesinde vadedilen ''izolasyonların kaldırılması'' konusunda gelişme olmadığına işaret etti.

Talat, Türkiye'nin AB üyelik müzakerelerini Kıbrıs sorunuyla ilişkilendirerek sorun yaratan Rum yönetiminin, Türkiye'yi dizginlemeye ve Kıbrıs Türküne desteğini aşağı çekmeyi amaçladığını belirtti.

Kaynak: AA