Talat, Finlandiya Dışişleri Bakanı Stubb ile Görüştü

Talat, Finlandiya Dışişleri Bakanı Stubb ile Görüştü

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Finlandiya Dışişleri Bakanı Alexander Stubb ile Helsinki'de Görüştü.

Talat, Finlandiya Dışişleri Bakanı Stubb ile Görüştü

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Finlandiya Dışişleri Bakanı Alexander Stubb ile Helsinki'de görüştü.

Talat ve Stubb, bir buçuk saat süren görüşme sonrasında ortak bir açıklaması yaparak, Kıbrıs sorununun bir an önce çözülmesine odaklandıklarını bildirdiler.

Stubb, "Avrupa Birliği (AB) üyesi olmuş, birleşik bir Kıbrıs istiyoruz ve soruna kısa vadeli bir perspektifle yaklaşıyoruz. Kuzey Kıbrıs'taki cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde referanduma gidilmesini destekliyor ve yılsonuna kadar bir ilerleme umuyoruz" dedi.

Cumhurbaşkanı Talat ise, görüşmelerin kendisi için büyük bir fırsat olduğunu belirtti. Talat, "AB kurumlarında olmadığımız için AB'ye görüşlerimizi iletmede zorluk çekiyoruz. Bu gibi fırsatlar bizim için son derece önemli. Çok yararlı bir görüşme oldu. Görüşlerimi Sayın Stubb'a ilettim. En erken zamanda bütünlüklü bir çözüm bulma ve birleşmiş bir Kıbrıs'ın AB'nin tam üyesi olması konularında aynı görüşteyim. Bu bizim esas hedefimizdir ve devam eden müzakereler umarım ki nihai bir çözüme ulaşır" diye konuştu.

Finlandiya'nın uluslararası ilişkilerdeki tarafsızlık rolüne dikkat çeken Mehmet Ali Talat, "Finlandiya'nın rolü iki yönlüdür. Biri AB içinde Kıbrıs sorununun çözümünü isteyen ve Türkiye'nin AB üyeliğini savunması bakımından Finlandiya önemlidir. İkincisi Finlandiya'nın uluslar arası sorunlardaki bilinen tarafsızlığı ve ünü, sanıyorum Kıbrıs sorununun çözümünde bizlere yardımcı olabilir. AB üyesi oluşu ve bundan dolayı olası Kıbrıs Rum tarafını destekleyerek bir dengesizlik yaratması söz konusu olsa bile AB içinde benzer düşüncedeki ülkelerin yapacağı katkı son derece önemlidir. Çünkü AB içinde de bir grup ülke, özellikle Kıbrıs sorununun çözümü için inisiyatif üstlenmektedir. Finlandiya da bunlardan biridir. O bakımdan böyle bir ülkeyi bilgilendirmek ve bilgilerini doğru bilgiler üzerine oturtmak önemlidir. Çünkü doğru bilgelere oturtmazsa, yanlışlıklara neden olması mümkündür" açıklamasını yaptı.

Talat, birçok AB üyesi ülkenin Kıbrıs sorununu bilmediğine işaret etti. Talat, "Kıbrıs sorununu, sürekli birlikte oldukları Rum temsilcilerden öğreniyorlar. Temaslarımızda çeşitli eksiklikler, sorunlar yaşıyoruz ve bu yolla bunları tamamlamaya çalışıyoruz" şeklinde konuştu.

(CİHAN)

Kaynak: CHA