Talabani: Irak İç Savaşa Sürüklenmeyecek

Talabani: Irak İç Savaşa Sürüklenmeyecek

Irak Devlet Başkanı Celal Talabani, Irak'ın İç Savaşa Sürüklenmeyeceğini İfade Etti. Ülkedeki Sünniler İle Şiiler Arasındaki Şiddetin Ülkeyi İç Savaşa Sürükleyeceği Yorumlarına Karşı Çıkan Talabani, Gazetecilere Yaptığı Açıklamada Irak'ın İç Savaşa Sürükleneceğini, Yapılan Bu Yorumların Son Derec...

Talabani: Irak İç Savaşa Sürüklenmeyecek

Irak Devlet Başkanı Celal Talabani, Irak`ın iç savaşa sürüklenmeyeceğini ifade etti. Ülkedeki Sünniler ile Şiiler arasındaki şiddetin ülkeyi iç savaşa sürükleyeceği yorumlarına karşı çıkan Talabani, gazetecilere yaptığı açıklamada Irak`ın iç savaşa sürükleneceğini, yapılan bu yorumların son derece yanlış olduğunu ve düşünülenin aksine Irak`ta durumun daha günden güne iyiye gittiğini söyledi.

Irak`ın hala tek vücut olduğunu kaydeden Irak Devlet Başkanı, Irak`ta ilk olarak Kürtlerle Araplar arasında iç savaş söylentilerinin dolaştığını ancak bunun gerçekleşmediğini belirtirken, “şimdi de Sünnilerle Şiiler arasında iç savaştan söz ediliyor. Göreceksiniz böyle bir şey olamayacak dedi.

Sünniler ve Şiilerin hiçbir şekilde ayrılamayacağını ve liderlerinin de iç savaşa karşı olduğunu kaydeden Celal Talabani, Irak`ta hem Sünni, hem de Şii üyeleri olan aşiretler bulunduğuna dikkati çekerek, `` Aynı ailenin mensubu olan insanlar nasıl birbirine karşı çıkabilir?`` dedi.

Talabani son olarak Irak`taki şiddetin sadece belirli hareketlere karşı bir tepki olduğunu belirtti.