Talabani Arap Zirvesi İçin Riyad'a Gidiyor

Talabani Arap Zirvesi İçin Riyad'a Gidiyor

Irak Devlet Başkanı Celal Talabani, Riyad'da Gerçekleştirilecek Arap Birliği Liderler Zirvesi Konferansına Katılmak Üzere Çarşamba Günü Bu Ülkeye Gidiyor.

Talabani Arap Zirvesi İçin Riyad'a Gidiyor

Irak Devlet Başkanı Celal Talabani, Riyad'da gerçekleştirilecek Arap Birliği liderler zirvesi konferansına katılmak üzere çarşamba günü bu ülkeye gidiyor.

Irak Cumhurbaşkanlığı makamından aktarılan bilgilere göre Talabani'nin, 28-29 Mart tarihleri arasında Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da gerçekleşmesi beklenen Arap Birliği liderler zirvesi konferansına katılmak üzere, beraberindeki bir heyetle birlikte çarşamba günü bu ülkeye gideceği belirtildi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da katılacağı konferansta, bölge ülkelerinden Irak'taki siyasi sürece destek istemesi beklenen Talabani'nin, katılımcı ülkelere Irak'taki teröre karşı sürdürdükleri mücadelede yanlarında olmalarını isteyeceği öğrenildi. Komşularından Irak'ın borçlarının silinmesini de isteyecek olan Talabani, 2 gün sürecek zirvede güvenlik dosyasından teröre karşı mücadeleyle ortak sınırları koruma planını gündeme taşıyacağı tahmin ediliyor. Geçtiğimiz şubat ayının son haftasında aniden rahatsızlanarak Ürdün'ün başkenti Amman'daki Kral Hüseyin Tıp Merkezi'ne kaldırılan Talabani, 20 gün süren tedavisinin ardından 15 Mart günü ülkesine geri dönmüştü. Talabani'nin sağlık durumunun iyi olduğu ve Riyad'da yapılacak konferansa katılmasının önünde herhangi bir engel oluşturmadığı belirtiliyor.

Öte yandan Riyad'da gerçekleşecek zirvede 5 ana konu başlığı üzerinde durulması bekleniyor. Bu konuların Lübnan'daki siyasi durum, Irak'taki mezhep çatışmaları, İran'ın nükleer projesinin tehlikesine karşı ortak tavır, Filistin'in son hali ve ekonomik koşulları ile Arap Barış Planı olduğu ifade ediliyor.

(SK-OYK-OYK-NÇ-D)

Kaynak: İHA