Taksim Gezi Parkı'ndaki Eylem

Taksim Gezi Parkı'ndaki Eylem

CHP Genel Başkan Yardımcısı Tekin."Bugün sadece burada parka değil, Türkiye'ye ve İstanbul'a sahip çıkmak için binlerce duyarlı yurttaş gibi biz de buradayız".

Taksim Gezi Parkı'ndaki Eylem

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, Taksim Gezi Parkı'ndaki eyleme ilişkin, "Bugün sadece burada parka değil, Türkiye'ye ve İstanbul'a sahip çıkmak için binlerce duyarlı yurttaş gibi biz de buradayız" dedi.

Taksim Gezi Parkı'na gelerek, burada eylemi sürdüren gruba destek veren Tekin, gazetecilere yaptığı açıklamada, sadece milletvekili oldukları için değil, bu kentte yaşayan birer yurttaş olarak kentlerine, parklarına sahip çıkmak için burada olduklarını söyledi.

Buradaki uygulamanın tamamen yasa dışı olduğunu söyleyen Tekin, "Üniversitelere, teknik üniversitelere rica ediyorum. Çıksın bir tanesi açıklama yapsın. Bunun yasa dışı olduğunu çok açık ve net bir şekilde söyleyeceklerdir. Baktığınızda, planlarda böyle bir uygulama yoktur. Buna rağmen bir yasa dışı uygulamayla insanlar karşı karşıya. Bugün sadece burada parka değil, Türkiye'ye ve İstanbul'a sahip çıkmak için binlerce duyarlı yurttaş gibi biz de buradayız" diye konuştu.

Tekin, "Ne kadar bekleyeceksiniz?" sorusuna, "Zaferi kazanana kadar burada olacağız" yanıtını verdi.

Buranın serüveninin son 15 günlük bir serüven olmadığını, 1,5 yıldır burada çok ciddi mücadele edildiğini kaydeden Tekin, şöyle devam etti:

"30 arkadaşımız bu mücadeleyi başlattı. Dünyanın herhangi gelişmiş bir ülkesinde ağaçlara sahip çıkanlara madalya verilir, gaz sıkılmaz. Ancak otoriter ve faşist bir sistemde böyle şeyler olur. Maalesef bu uygulamalar zaman zaman oluyor. Herhalde bu uygulamalara son verirler. Sayın Cumhurbaşkanı'yla da görüşme talebim oldu. Kendisine gideceğim. Burası dahil olmak üzere, daha önce de İstanbul'da açıklamış olduğum rant haritasının tamamını bir de Sayın Cumhurbaşkanı ile paylaşmak istiyorum. Kamuya ait, millete ait 450 milli emlak yerinin nasıl yandaşlara peşkeş çekildiğinin hesabını da soracağız."

"3. köprü şu anda yasa dışı"

Tekin, bir gazetecinin, İstanbul Boğazı'na yapılacak 3. köprüyle ilgili sorusu üzerine de "Yavuz hırsız ev sahibini bastırır" sözünü hatırlatarak, şunları söyledi:

"İsminden ziyade köprü şu anda yasa dışı. ÇED raporu olmadan bir uygulamanın yapılması son derece yasa dışıdır. Ayrıca, bu kentin belediye başkanı orada var mıydı? Butonun başında bu kentin belediye başkanı yoksa Sayın Topbaş'a sormak istiyorum. Siz, İstanbul'un anayasası dediğiniz 100 binlik planı yaparken 'buraya 3. köprü olmaz' demediniz mi? Dediniz. Türkiye'nin en önemli kent uzmanlarını çalıştırarak yapmış olduğunuz 100 binlik planı çöpe mi attınız, bunu merak ediyorum. Acaba 100 binlik plana işlediğiniz için Sayın Erdoğan sizi arka plana mı attı?"

Taksim Gezi Parkı'na gelen Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç de bir yerde yaşayan insanların onayı olmaksızın böyle bir uygulama yapılmasının İstanbul gibi bir metropole hiç yakışmadığını söyledi.

Okan Bayülgen ile Haluk Levent'in de aralarında bulunduğu bazı sanatçılar da Gezi Parkı'na gelerek, eyleme destek verdi.

Eylemcilerin bekleyişi sürüyor. - İstanbul