Taksiciler, 4 Saatte Sigarayı Bırakıp Filtreleri Temizleyecek

Taksiciler, 4 Saatte Sigarayı Bırakıp Filtreleri Temizleyecek

Taksiciler, 4 Saatte Sigarayı Bırakıp Filtreleri Temizleyecek
CHA - Haberler | Güncel

Bursa Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası 'Sigara içmeyi bırakalım filtrelerimiz temizlensin' sloganıyla taksi ve dolmuş şoförlerinin sigarayı bırakmasını hedefleyen bir proje başlattı.

Bursa Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası 'Sigara içmeyi bırakalım filtrelerimiz temizlensin' sloganıyla taksi ve dolmuş şoförlerinin sigarayı bırakmasını hedefleyen bir proje başlattı. Klinik Psikolog Yalçın Kireççi'nin 'Bipson' yöntemiyle taksi ve dolmuş sürücülerinin 4 saat süren seans sonucu sigarayı bırakması hedefleniyor.

Bursa Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası, şehir genelindeki bin 400 taksi ve dolmuş-taksi esnafı ve sürücülere yönelik örnek bir projeye imza atıyor. Bursa Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Hasan Topçu, sigaranın şoförlerin hem sağlığına hem de ekonomilerine zarar verdiğine dikkat çekti. Taksi ve dolmuş-taksi sürücülerinin en büyük sorunlarından birinin sigara olduğunu belirten Topçu, "Herkes bırakmak istiyor ama bırakamıyor. Durakları gezdik, sigara içenlerle konuştuk. Sigara, toplumun kanayan bir yarası. Biz de bu önemli sorun için, 'Sigara içmeyi bırakalım, filtrelerimiz temizlensin' dedik. Aracın filtresi tıkandığı zaman araç çalışmaz, bizler de insan olarak sigara, nefes borusundan akciğere kadar zarar veren zararlı madde. Hazırladığımız projeyle esnafımızı sigaradan kurtarmayı hedefliyoruz. 18 Eylül'de projemiz başlayacak. Proje, şoförlerimizin hem sağlığını hem ekonomik olarak ceplerine katkı sağlayacak. Bugün, en ucuz sigara 6-7 lira. Bizler küçük, kazancı düşük esnafız. Bu sigara içmek de ekonomimize yansıyor." dedi.

Klinik Psikolog Yalçın Kireççi de sigaranın madde bağımlılığı değil yalnızca bir alışkanlık olduğunu öne sürdü. Taksi ve dolmuş esnafının sigarayı toplu olarak bırakmasının örnek olduğunu savunan Kireçci, Türkiye'de yaklaşık 18 milyon kişinin sigara içtiğini kaydetti. Kireçci şöyle devam etti: "Dünya Sağlık Örgütü'nün tüm dünyada yürüttüğü iki proje var; sigarayla ve obeziteyle mücadele. Klinik psikolog olarak, 20 yıldır sigaranın bırakılmasıyla ilgili çalışmalarım var. 'Sigara ve alışkanlık yasaları' diye kitap yazdım. Yirmişer kişilik gruplar halinde 4 saatte sigara alışkanlığını zihinsel düzeyde veya genel anlamda 'kafada' bıraktıracağız. Bizim işimiz, zihin. Sadece 4 saatte vereceğimiz bir seansla sigara bırakılacak. Sadece 4 saatte sonuç veren 'bipson' isminde bir yöntem. Tüm alışkanlıklar insanın bilinç altında yerleşiyor. 4 saatte insana sunduğumuz zaman sonuç veriyor. Bunun için tek bir şey lazım; niyet etmek. Niyet ettikten sonra ister 40 yıldır sigara içsin, ister günde 4 paket sigara içsin fark etmez. Sigara bir madde bağımlılığı değil, alışkanlıktır."

Klinik Psikolog Yalçın Kireçci, araçlarda zararlı ve kaba maddeleri süzen üç filtre olduğunu söyledi. Kireçci, "Hava filtresi dışarıdan alınan havay, benzin fitresi benzini süzer ve yağ filtresi de yağı süzer. Bizim vücudumuzda da akciğer hava filtresidir. Böbrekler ve karaciğer de filtredir. Sigara içtiğimiz sürece tüm organlar sigaranın içindeki maddelerden etkileniyor. Akciğerler tıkandığı an işiniz bitti. Bir insan sapasağlam olsun, akciğer tıkandığı an işi biter." diye konuştu.

Dolmuş-taksi sürücüsü Mehmet Kurt da trafiğin stresi sebebiyle sigara içtiğini söyledi. Kurt, "Yasak gelmeden önce alışkanlığım sebebiyle araçta içmiyorum. Eğitime katılmayı düşünüyorum. Zaten arayış içerisindeydim. Günde bir paket içiyordum." dedi.

Bursa Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası'nın Kent Meydanı'ndaki hizmet binasında verilecek eğitimler 18 Eylül'de başlıyor. Sigarayı bırakmak isteyen taksici 300 TL olan seans ücretinin yarısını ödeyerek eğitime katılabilecek.

Taksiciler, 4 Saatte Sigarayı Bırakıp Filtreleri Temizleyecek

Kaynak: CHA

Manşet Haberler

title