Taklit ve Karıştırma Süt Ürünlerinin Açıklanması

Taklit ve Karıştırma Süt Ürünlerinin Açıklanması

Efsun Yılmaz - Ege Üniversitesi (EÜ) Ziraat Fakültesi Süt Ürünleri Bölüm Başkanı Prof.Dr.Güldener Oysun, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın denetimlerini yoğunlaştırarak devam ettirmesini istediklerini söyledi.

Taklit ve Karıştırma Süt Ürünlerinin Açıklanması

Efsun Yılmaz - Ege Üniversitesi (EÜ) Ziraat Fakültesi Süt Ürünleri Bölüm Başkanı Prof. Dr. Güldener Oysun, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın denetimlerini yoğunlaştırarak devam ettirmesini istediklerini söyledi.

Oysun, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın 25 gıda işletmesi ile bunların ürettiği 37 süt ve süt ürününde taklit ve karıştırma yapıldığı belirlenen parti ve serilerini açıkladığını hatırlattı.

Açıklanan ürünlerin çoğunlukla kaşar peyniri, yoğurt ve tereyağı olduğunu, bunlarda jelatin, nişasta ve bitkisel yağ olduğunun tespit edildiğini ifade eden Prof. Oysun, "Kullanılan katkı maddelerine bakıldığında bunlar genellikle yapıyı düzeltmek ve maliyeti azaltmak amacıyla ilave edilmişlerdir. Bu firmalar yasaya aykırı davranmış böylece tüketiciyi yanıltmışlardır" dedi.

-"Haksız rekabet söz konusu"-

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın kalite standartlarını içeren yönetmelik ve tebliğlerinin bulunduğuna dikkati çeken Prof. Dr. Güldener Oysun, katkı maddeleri ile ürün maliyetinin de ürün kalitesinin de düştüğünü vurguladı.

Düşük maliyetin haksız rekabete neden olduğuna işaret eden Oysun, şöyle konuştu:

"Kalite kavramını ön plana çıkaran ve maliyeti yükselten firmalar mağdur olmaktadır. Biz bakanlığın denetimlerini yoğunlaştırarak devam ettirmesini istiyoruz. Üreticilerimizi yasalara uymaya davet ediyoruz. Tüketicilerimiz, kusursuz süt ürünleri üreten kaliteli ve yerleşmiş firmaların ürünlerini tercih etmeli."

-"Fazla ekşi olmayan yoğurt tercih edilmeli"-

Jelatin, nişasta ve bitkisel yağın başka gıda ürünlerinde de kullanıldığını dile getiren Prof. Dr. Güldener Oysun, süt ve süt ürünlerinin "asitli yağ" katkısıyla insan sağlığına zararlı hale dönüşebileceğine işaret etti.

Süt ürünleri tüketicilerini de uyaran Oysun, "Aileler, saflığından emin olduğu yoğurdu tüketmeli. Anneler, küçük yaştaki çocukları için denetimden geçmiş, fazla ekşi olmayan yoğurtları tercih etmeli" şeklinde konuştu.

Muhabir: Efsun Yılmaz / Ramazan Ercan

Yayıncı: Osman Kurt - İZMİR