'Takım Olmayı Başardık'

Galatasaray'ın Genç Futbolcusu Mehmet Topal, Şampiyonluğu Hak Ettiklerini Belirterek, 'Şampiyon Olmamızdaki En Büyük Faktör Takım Olmayı Başarabilmemiz' Dedi.

'Takım Olmayı Başardık'

Galatasaray'ın genç futbolcusu Mehmet Topal, şampiyonluğu hak ettiklerini belirterek, "Şampiyon olmamızdaki en büyük faktör takım olmayı başarabilmemiz" dedi.

Sarı-kırmızılı futbolcu Mehmet Topal, Galatasaray TV'ye yaptığı açıklamada, şampiyonluğu hak ettiklerini kaydederek, "Sezon başından bu yana çok ciddi zorluklar çektik; 6 maç seyircisiz oynama cezası olsun, 6 hafta kala hocamızın istifa etmesi olsun... Ama biz bu engellerin hepsini aştık ve hak ettiğimiz sevinci yaşıyoruz. Şampiyonluktaki en büyük faktörler; biz öncelikle bir takım olmayı başardık. Her takımda illaki hatalar olur ama biz birbirimizin hatalarını görmek yerine birbirimizin açığını kapatmaya çalıştık. Kısacası takım olmayı başarabilmek en büyük faktör diyebiliriz. Basında çıkan haberler beni olumsuz yönde asla etkilemedi, arkadaşlarımı etkilediğini de sanmıyorum. Hocamız bize aniden istifa ettiğini açıkladığında biz şok olmuştuk ama sonuç itibariyle biz profesyonel oyuncularız ve bu zorlukları aşarak şampiyon olmayı başardık; bu da bize apayrı bir haz verdi" ifadelerini kullandı.

Turkcell Süper Lig'deki en kritik maçlarının kendileri için Gençlerbirliği ve Ankaraspor karşılaşmaları olduğunu söyleyen Mehmet Topal, Ankaraspor-Fenerbahçe maçından sonra ise her şeyin kendi lehlerine döndüğünü belirterek, "Ankaraspor-Fenerbahçe maçını Barış'la birlikte arkadaşımızın dükkanında izliyorduk. Fenerbahçe 2-1 öndeyken Kezman topun başına geldiğinde herkese 'Penaltıyı atamayacak ve maç 2-2 bitecek' demiştim, içime doğmuştu. Barış bana katılmamıştı 'Hiç sanmıyorum, 2-1 önde Fenerbahçe ve penaltı kullanacak bence kazanırlar' demişti. Penaltı kaçtıktan sonra 2-2 olunca oradaki bütün arkadaşlarım sevinçten benim üzerime atladılar. O anda işler lehimize gelişmeye başladı, rakibimiz puan kaybetti ve bizimle aynı puana geldi. Fenerbahçe'yi yendiğimiz takdirde lider olabilme imkanına sahip olduk" dedi.

Mehmet Topal, Antrenör Cevat Güler'in kendisine çok büyük katkı sağladığını ifade ederek, "Bence Galatasaray'a ilk transfer olduğum dönemde performansım gayet iyiydi, ancak daha sonra birkaç Şampiyonlar Ligi maçından sonra hocam beni yedek kulübesine oturttu. Sezon sonuna doğru tekrar forma giyme şansı elde ettim, ancak bu kez de Ümit Milli Takım kampında sakatlandım. Sezon başında yüzde 50'yle çalışabiliyordum ve 6 hafta kadar forma şansı bulamadım. Bu dönemde Cevat Güler'in bana çok katkısı oldu, benimle yakından ilgilendi ve bana özel programlar hazırladı. Kadroya giremediğim o periyotta aslında sakatlığımı atlatma imkanına sahip oldum; bu açıdan bakacak olursak belki de hayırlısı böyle oldu benim için. Cevat hocamız bu dönemde bana hep destek oldu, beni çok iyi çalıştırdı ve her zaman için oynamam gerektiğini söylüyordu. Tobias şanssız bir sakatlık geçirdi; Allah kimseye böyle bir sakatlık vermesin, bundan sonra forma şansı buldum ve başta ailemin de desteğiyle benden beklentileri karşılamaya başladım" diye konuştu.

"PATRICK VIERIA'YI ÖRNEK ALIYORUM" Galatasaray'da Ayhan Akman ve Tobias Linderoth'un yokluğunda sakat olduğu halde forma giydiğini belirten Mehmet Topal, "Ayhan ağabey ve Tobias sakatlanınca benim alternatifim yoktu, o dönemde birçok kişi çok fedakarlıklar yapmak zorunda kaldık. 4-5 hafta iğneyle, ağrılarla oynamak zorunda kaldım. Takımın bana ihtiyacı vardı ve ben de bu durumun farkındaydım ama Allah korusun iğneyle oynadığımız için daha büyük sakatlık yaşama ihtimalimiz vardı ve dikkatli olmalıydık. Sonuçta bir sakatlık yaşamadık, biz burada her zaman için doğru ve dürüst bir şekilde çalıştık. Bu iyi niyetin karşılığında herhangi bir sakatlık yaşamadığımızı düşünüyorum. Oynayamadığım dönemde takımdaki ağabeylerim bana hep oynamam gerektiğini söyleyerek büyük destek verdiler. Ümit, Hakan ve Hasan ağabeylerim özellikle çok fazla destek verdiler bana; onlara da bir kez daha teşekkür ediyorum destekleri için" ifadelerini kullandı.

Mehmet Topal, kazanılan şampiyonlukta Feldkamp'ın ve Özhan Canaydın'ın katkılarının unutulmaması gerektiğini söyleyerek, "Feldkamp hocamızın başımızda olduğu zamanlarda takım üzerinde olumlu yönde ciddi bir etkisi vardı; sonuçta kendisi de bu takımın kurulmasında büyük pay sahibi olan kişi. Hasta olduğu dönemlerde başımızda olamadığı dönemlerde konsantrasyon eksikliği yaşamış olabiliriz. Bence Özhan Başkanımız ve Feldkamp'ın da şampiyonluktaki paylarını unutmamalıyız; yeniden yapılanmada çok büyük paya sahip olan kişiler. Onların da bu şampiyonlukta büyük hakkı var" diye konuştu.

Küçüklüğünden beri beğenerek izlediği iki futbolcunun Patrick Vieria ve Zinedine Zidane olduğunu kaydeden Mehmet Topal, Vieria'la oyun anlayışı ve uzun bacakları nedeniyle benzetildiğini, kendisinin de Vieria'yı örnek aldığını söyledi.

Fenerbahçe ile oynanan 3 maçta Alex'i kontrol ettiğini söyleyen Mehmet Topal, "Fenerbahçe'yle oynanan ve benim görev aldığım 3 maçta hocalarımız benden Alex'i durdurup, topun bizde olduğu anlarda takımı atağa kaldırmamı istediler. Ben de elimden geleni yaptım ve Alex'i kontrol ederken hiç zorlanmadım" dedi.

Futbol hayatındaki geleceği ile ilgili olaraksa Mehmet Topal, şunları kaydetti:

"Ben Avrupa'nın en büyük kulüplerinden birinde forma giyiyorum ama tabii ki her futbolcu gibi benim de bir Avrupa'da oynama hayalim var. Tüm menajer ve antrenörlerin gözü Euro 2008'de olacak. Sonuçta burası bir vitrin ve biz de görev alıp, iyi performans ortaya koyarsak bu kişilerin dikkatini çekebiliriz. Ben İspanya ve İngiltere liglerini çok seviyorum ve Avrupa'da oynamak istiyorum. İyi bir teklif gelirse ve camiamız da izin verirse transfer olmak isterim ama kulübüm bana 10 yıl burada kalacaksın derse de terimin son damlasına kadar sarı-kırmızılı forma için aslanlar gibi savaşırım." Mehmet Topal, gerek hocalarının, gerekse çevresindeki insanların gelecek sezon Ayhan-Linderoth-Mehmet Topal üçlüsüyle Galatasaray'ın çok güçlü bir orta sahaya kavuşacağını söylediğini vurgulayarak, "Ben de onlarla bir arada oynamanın hayalini kuruyorum" diyerek sözlerini noktaladı.

(KÇ-KÇ-OK-S)