Tahran: Talabani'nin İran Temasları

Tahran: Talabani'nin İran Temasları

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad ile Görüşmek Üzere Bağdat'a Gelen Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani, Ülkesindeki Şiddet Olaylarının Durdurulması İçin İran'ın Kapsamlı Yardımını Beklediklerini Söyledi.

Tahran: Talabani'nin İran Temasları

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad ile görüşmek üzere Bağdat'a gelen Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani, ülkesindeki şiddet olaylarının durdurulması için İran'ın kapsamlı yardımını beklediklerini söyledi.

Hafta sonu yapacağı ziyareti, Irak'ın başkenti Bağdat'taki sokağa çıkma yasağı ve havaalanlarının kapalı olması dolayısıyla bugüne erteleyen Irak Cumhurbaşkanı Talabani, ülkesindeki mezhepsel çatışmaları durdurabilmek için İran'ın geniş çaplı desteğine ihtiyaçları olduğunu söyledi. Talabani, nüfusunun büyük çoğunluğu Şii olan komşu İran'da Cumhurbaşkanı Ahmedinecad ile görüşmeye başlamadan önce yaptığı açıklamada, "Terörle mücadele, güvenliğin sağlanması ve Irak'ın istikrara kavuşturulması için İran'ın kapsamlı desteğine ihtiyacımız var" dedi. Talabani ve Ahmedinecad'ın görüşme sonrası bir basın toplantısı düzenlemeleri bekleniyor.