Tahran: İran'ın Nükleer Programı

Tahran: İran'ın Nükleer Programı

Tahran'daki Birleşmiş Milletler (BM) Binası Önünde Toplanan Bir Grup Öğrenci, İran'ın Nükleer Programıyla İlgili Güvenlik Konseyi'nin Aldığı 1737 Sayılı Kararı Protesto Etti.

Tahran: İran'ın Nükleer Programı

Tahran'daki Birleşmiş Milletler (BM) binası önünde toplanan bir grup öğrenci, İran'ın nükleer programıyla ilgili Güvenlik Konseyi'nin aldığı 1737 sayılı kararı protesto etti.

Yaklaşık 300 kişilik grup, Güvenlik Konseyi'nin kararının zalimce olduğunu savunarak slogan attı, İran'ın nükleer çalışmalarını hiçbir gücün durduramayacağını dile getiren dövizler taşıdı. Gösteride, 1737 sayılı kararnamenin ABD'nin teklifi ile İngiltere, Almanya ve Fransa'nın oluşturduğu AB bloğu tarafından hazırlandığı ve zalimce bir metin olduğu anlatıldı. BM tarafından, İsrail'in işgal altında tuttuğu topraklardan çekilmesi, insan hakları ihlalleri ve Ortadoğu barışı çerçevesinde 242 kararname yayınladığı ve hatta bağımsız bir Filistin devletinin kurulmasının önerildiği ama bu kararnamelerin hiçbirinin uygulanmadığı dile getirildi. Sık sık tekbir getiren öğrenciler, "Kahrolsun Amerika, İsrail ve İngiltere" sloganları eşliğinde 8 maddelik bir bildiri okunu. Okunan bildiride, NPT sözleşmelerine bağlı olan bir ülkenin yaptırıma tabi tutulmasının kabul edilemez olduğu kaydedildi.

Kaynak: İHA