Tahran: İran'ın Nükleer Programı

Tahran: İran'ın Nükleer Programı

Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi'nin İran'ın Nükleer Faaliyetleri Hakkında Aldığı 1737 Sayılı Kararın Siyasi Olduğunu Belirten İranlı Yetkililer, Kararın Uygulanması ve Kabul Edilmesinin Mümkün Olmadığını İfade Etti.

Tahran: İran'ın Nükleer Programı

Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi'nin İran'ın nükleer faaliyetleri hakkında aldığı 1737 sayılı kararın siyasi olduğunu belirten İranlı yetkililer, kararın uygulanması ve kabul edilmesinin mümkün olmadığını ifade etti.

Bugün İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, İran halkı tarafından casusluk yuvası olarak nitelendirilen eski Amerikan Büyükelçiliği'nde, sadece İran radyo ve televizyonlarının muhabirlerinin alındığı toplantıda yaptığı konuşmada, yaptırım kararının, İran halkını korkutmaya yönelik olduğunu kaydederek, "Biz, güvenlik konseyinin kararından en küçük bir kaygı ve endişe duymuyoruz. Bize hiçbir zararı dokunmayacak bu kararı alanlar pişman olacak" dedi. Diğer yandan Meclis Başkanlık Divanı Üyesi ve Dış Siyaset Komisyonu Üyesi Dr. Hamid Rıza Hacıbabai de, BM Güvenlik Konseyi ve batılı ülkelerin çifte standart uyguladığını savunarak, "Siyonist rejim, 1 hafta önce nükleer silaha sahip olduğunu açıkça itiraf etti. Bu itirafı mağrur bir şekilde yorumlayanlar, İsrail'e karşı bir tepki vermediler. Ama İran'ın barış amaçlı nükleer çalışmalarına ve UAEA denetçilerinin nükleer tesislerdeki denetimlerine rağmen haksız, zalim bir kararname ile cevap verilmektedir" diye konuştu. Kabul edilen kararnamenin, uygulanmayacak bir karar olduğunu vurgulayan Hacıbabai, "Alınan siyasi bir karardır ve hem ülke yetkilileri hem de kartel şirketleri bu karara uymayacaklarını ifade etti. Zira günümüz dünyası, artık ekonomi dünyasıdır. Bu sebeple de yaptırım kararına uyulması mümkün değildir" açıklamasında bulundu.

Hacıbabai, İran İslam Cumhuriyeti'nin bölgedeki stratejik ve enerji gücüne işaret ederek, "Fars Körfezi, enerji koridorunu oluşturmaktadır. Bu yüzden de yaptırımlar etkisiz hale gelecektir" dedi. UAEA ile ilişkilerin yeniden gözden geçirilmesi için yeni bir tasarının kabul edildiğini belirten Hacıbaba, "Meclisin aldığı bu kararla, UAEA ile ilişkilerin yeniden gözden geçirilmesi konusunda hükümet sorumlu tutuludu. Bu tasarı, hükümetin sorumluğu altında, gerekli zaman ve şartlarda hayata geçirilecektir" şeklinde konuştu.

Kaynak: İHA