Tahran: İran Halkının ABD Seçim Sonuçlarına Bakışı

Tahran: İran Halkının ABD Seçim Sonuçlarına Bakışı

ABD Kongresi Seçim Sonuçlarıyla İlgili Dünyadan Farklı Tepkiler Gelmeye Devam Ederken, İran Halkı Seçim Sonuçlarının ABD'nin Dış Siyasetini Etkilemeyeceğini Düşünüyor.

Tahran: İran Halkının ABD Seçim Sonuçlarına Bakışı

ABD kongresi seçim sonuçlarıyla ilgili dünyadan farklı tepkiler gelmeye devam ederken, İran halkı seçim sonuçlarının ABD'nin dış siyasetini etkilemeyeceğini düşünüyor.

ABD'de dün yapılan seçimin ve alınan sonuçların, ABD'nin dış siyasetinde değişiklik yapacağına inanmayan İran halkı, 'savaş yanlısı' Bush ve cumhuriyetçilerin kendilerini bir kez daha sorguya çekmeleri gerektiğini dile getirmekte. Hüseyin Zamani adlı İranlı devlet memuru, "Baba ve oğul Bushlar savaş yanlısı ve sert bir siyaset izledi, bu siyasetleri yüzünden de halkın tepkilerini çekiyorlar. Seçim sonuçları bunu gösteriyor. Siyasetlerini yeniden gözden geçirmelerini ümit ediyorum. Ancak bu seçim sonuçlarının ABD'nin dış politikasını etkileyeceğini sanmıyorum" dedi.

Üniversite öğrencisi Muhsin Damani adlı bir diğer İranlı ise, seçim sonuçlarıyla İran nükleer programlarını birbirine bağdaştırarak, "Ümit ediyorum, bu seçim sonuçları, İran'ın barış amaçlı nükleer programını olumlu etkiler. Amerika'daki sertlik yanlısı yönetimin, izledikleri siyasetleri gözden geçirip İran dosyasının yeniden UAEA yönetim kuruluna dönmesini ümit ediyorum" diye konuştu.

Özel bir şirkette yöneticilik yapan mühendis Salihi ise, "Demokratların seçim başarısının ABD dış siyasetindeki etkisinin uzun vadede kendini göstereceğini kaydederek ancak dış siyasette köklü bir değişiklik olacağını düşünmediğini kaydetti.

Öte yandan ABD seçimleri İran gazetelerinde de dikkat çekici bir şekilde yer aldı. Özellikle Amerikan askerlerinin çaresizliğini görüntüleyen fotoğraflarla Demokrat ve Cumhuriyetçileri karikatürize eden fotoğrafları sayfalarına taşıyan gazeteler, ABD'de Demokratların yeniden iktidara doğru ilerledikleri yorumlarını yapmakta. Gazetelerin yorumlarında, ABD'nin izlemiş olduğu siyasetin yeniden gözden geçirilmesi gerektiğine dair değerlendirmelere de yer verilirken, demokratların gelecek seçimleri iyi tahlil etmeleri gerektiğini kaydediliyor.