Tahran: İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hüseyni'nin Açıklamaları

Tahran: İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hüseyni'nin Açıklamaları

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Muhammed Ali Hüseyni, Başkent Bağdat'ta Düzenlediği Basın Toplantısında; İran'ın Nükleer Programı, BM Genel Sekreterliği Seçimleri, Danimarka'da Hz. Muhammed'e Yönelik Saldırılar ve ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice'nin Bölge Ziyaretine İlişkin Açıklamalarda Bulundu.

Tahran: İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hüseyni'nin Açıklamaları

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Muhammed Ali Hüseyni, başkent Bağdat'ta düzenlediği basın toplantısında; İran'ın nükleer programı, BM Genel Sekreterliği seçimleri, Danimarka'da Hz. Muhammed'e yönelik saldırılar ve ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice'nin bölge ziyaretine ilişkin açıklamalarda bulundu.

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hüseyni, ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice'nin Ortadoğu ziyaretinin, bölgede yaşanan son olayların bir değerlendirmesi niteliğini taşıdığını, ancak başarılı olamadığını söyledi. Hüseyni, "Rice'nin bölgeye yapmış olduğu bütün ziyaretler başarısız olduğu gibi, bölgedeki sorunları ve kaosu daha da artırmıştır. Bu da, ABD'nin bölgeye yönelik uyguladığı yanlış siyasetlerin bir göstergesidir" dedi. Danimarka'da Hz. Muhammed'e yönelik çirkin saldırılara da değinen Hüseyni, "Peygamberimize hakaretin yıl dönümünde, bir kez daha benzer bir olayla karşılaştık. Bu konudaki diplomatik tepkilerimiz sürecek ve Danimarka Büyükelçisi'ni Dışişleri Bakanlığı'na çağırarak gerekli uyarıları yapacağız. Ayrıca AB nezdinde de rahatsızlıklarımızı dile getireceğiz" diye konuştu.

Bakan Hüseyni, BM Genel Sekreterliği seçimleriyle ilgili olarak, Asya kıtasından bir temsilcinin BM Genel Sekreteri olmasının BM'ye katkı sağlayacağını ümit ettiğini dile getirdi.

İran'ın nükleer programıyla ilgili açıklamalarda da bulunan Hüseyni, 27 yıldır İran'a ambargo uygulandığının altını çizerek, savaş döneminde (İran-Irak Savaşı) parasını ödemiş olmalarına rağmen, satın aldıkları ambulansların kendilerine teslim edilmediğini ileri sürdü. Hüseyni, "Ayrıca ambargo uygulanması halinde tek taraf değil, her 2 taraf da zarar görecektir. Biz hiçbir zaman ambargo yanlısı olmadık. Sürekli görüşme ve müzakere yanlısı olduğumuzu dile getirdik. Uranyumun zenginleştirme işleminin askıya alınması veya durdurulması hiçbir şekilde söz konusu değildir. Uluslararası kanun ve kurallar çerçevesinde çalışmalarımızı yürütüyoruz. NPT (Nükleer Silahların Önlenmesi Anlaşması) sözleşmelerinden doğan hakkımızı istiyoruz. Ve sorunun en uygun çözümünün de müzakereler olduğunu birkez daha yineliyoruz" ifadelerini kaydetti.

Kaynak: İHA