Tahran: İran'da Mukaddes Savunma Haftası

Tahran: İran'da Mukaddes Savunma Haftası

Irak'ın Saldırısıyla Başlayan ve 8 Yıl Süren Savaşın Yıldönümü Münasebetiyle İran Genelinde Kutlanan "Mukaddes Savunma Haftası", Bugün Başkent Tahran'da İmam Humeyni'nin Kabrinin Bulunduğu Beheşti Zehra Bölgesinde Düzenlenen Askeri Geçit Töreniyle Başladı.

Tahran: İran'da Mukaddes Savunma Haftası

Irak'ın saldırısıyla başlayan ve 8 yıl süren savaşın yıldönümü münasebetiyle İran genelinde kutlanan "Mukaddes Savunma Haftası", bugün başkent Tahran'da İmam Humeyni'nin kabrinin bulunduğu Beheşti Zehra bölgesinde düzenlenen askeri geçit töreniyle başladı.

Tahran'daki yabancı askeri misyon şeflerinin de katıldığı törende konuşan Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı Perviz Davudi, ABD başkanlığındaki batı dünyasının İran aleyhindeki politikaları konusunda uyarıda bulunarak, düşmanların olası saldırı düşüncelerinden uzak durması gerektiğini söyledi. İran'ın her türlü saldırıya süratle karşılık verebilecek güçte olduğunu kaydeden Davudi, İran'ın nükleer çalışmaları konusunda, "İran halkı bir bütün olarak nükleer enerjiyi kullanmak istemektedir. İran halkının nükleer silaha da ihtiyacı yoktur. İran İslam Cumhuriyeti, ihtiyaç duyduğu gücü, halkın imanından almaktadır. İran, Uluslararası Atom Enerji Ajansı (UAEA) denetçilerine tesislerini açmıştır, NPT sözleşmelerine uygun faaliyetlerde bulunmaktadır ve bu faaliyetlerinde de hiçbir sapma görülmemiştir" diye konuştu. İran'da en yetkili dini lider olan İslam inkılabı rehberi Ayetullah Seyid Ali Hamanei'nin de, toplu imha silahlarının haram olduğuna dair fetva verdiğinin altını çizen Davudi, "Ellerinde nükleer silah olan ve nükleer silahı bugün birçok yerde kullanan ülkeler, İran'ın barış amaçlı nükleer çalışmalarda bulunmasına karşı çıkmaktadır. İran, nükleer çalışmalarının barış amaçlı olduğunu defalarca vurgulamıştır ve savunma stratejisinde nükleer silaha yer vermemektedir" ifadelerini kullandı.

İran'da kutlanmakta olan Mukaddes Savunma Haftası münasebetiyle yapılan askeri törende tamamen yerli uzman ve mühendislerin geliştirdiği, Şahab 1,2,3, Zilzal, omuzda atılan roket ve füzeler, havadan karaya, karadan karaya, denizden havaya füze çeşitleri de sergilendi. Mekanize birliklerin gövde gösterisine dönüşen geçit töreninde, paraşütçü birliği de havada büyük İran bayrakları açarak gösteri düzenledi.