Tahran: Irak Başbakanı Maliki, İran Temaslarını Tamamladı

Tahran: Irak Başbakanı Maliki, İran Temaslarını Tamamladı

İki Günlük Tahran Ziyaretini Tamamlayan Irak Başbakanı Nuri El Maliki, İran ile Bir Dizi İşbirliği Anlaşmaları İmzalayarak Ülkesine Döndü.

Tahran: Irak Başbakanı Maliki, İran Temaslarını Tamamladı

İki günlük Tahran ziyaretini tamamlayan Irak Başbakanı Nuri El Maliki, İran ile bir dizi işbirliği anlaşmaları imzalayarak ülkesine döndü.

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad'ın davetlisi olarak Tahran'a giden Irak Başbakanı Maliki, Ahmedinecad, İslam inkılabı rehberi Ayetullah Seyid Ali Hameni, Meclis Başkanı Gulam Ali Haddad Adil, Yargı Başkanı Ayetullah Şahrudik, İslam Nizamı Maslahatı Teşhis Konseyi Başkanı Haşimi Rafsancani ve İran Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi Genel Sekreteri Ali Laricani ile ayrı ayrı görüşmelerde bulundu. Tahran temaslarının oldukça yapıcı ve verimli geçtiğini belirten Maliki, "Komşu ülkelerle yapıcı ve iyi ilişkiler kurmak amacıyla Tahran'a geldik" dedi.

Tahran'daki temasları çerçevesinde son görüşmesini İran Cumhurbaşkanı birinci yardımcısı Davut Caferi ile yapan Maliki, görüşme sonunda ikili işbirliği anlaşmaları imzaladı. Petrol, tarım, ulaştırma, güvenlik ve inşaat alanlarında işbirliğinin geliştirilmesini ve ikili işbirliğinin 1 milyar dolar düzeyine çıkartılması hedefiyle, kredi anlaşması için komite kurulması amacıyla mutabakata varıldı. İkili görüşmeler ardından düzenlenen basın toplantısında muhtelif alanlarda işbirliği anlaşması için potansiyelin bulunduğunu hatırlatan Maliki, iki ülke arasında yapılan güvenlik işbirliğine işaretle, "Irak'ın güvenliği, bölge ve komşu ülkelerin güvenliğidir" diye konuştu.

İki ülke heyetleri arasında yapılan görüşmelerin sonunda yayınlanan ortak bildiride de, Irak'ın yeniden yapılandırılması ve onarımı amacıyla uluslararası toplum ve bütün ülkelerin katılımının gerekliği vurgulanırken, Irak topraklarında faaliyet gösteren İran rejim muhalifi Münafıklar (Halkın Mücahidleri) grubunun Irak topraklarından çıkartılması yönündeki Irak Hükümeti'nin tutumundan da övgüyle bahsedildi. Maliki ile Laricani arasında yapılan görüşmede ise, iki ülke arasında terörizmle mücadele ve güvenlik konularında daha yakın ve geniş işbirliği konuları ele alınırken, Maliki-Rafsancani görüşmesinde de Irak'ın toprak bütünlüğü üzerinde duruldu. Rafsancani, Irak'taki işgal güçlerini mevcut kaos ve buhranın sebebi olarak gördüklerini ve Irak halkının ülke sorunlarını çözebileceğini söyledi.

Kaynak: İHA