Tahran: BM'nin İran'a Yaptırım Kararı

Tahran: BM'nin İran'a Yaptırım Kararı

İran, Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi'nin İran'ın Nükleer Programlarıyla İlgili Olarak Aldığı Yaptırım Kararının Siyasi Olduğu Görüşünde.

Tahran: BM'nin İran'a Yaptırım Kararı

İran, Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi'nin İran'ın nükleer programlarıyla ilgili olarak aldığı yaptırım kararının siyasi olduğu görüşünde.

İngiltere, Almanya ve Fransa'nın oluşturduğu AB troykası tarafından hazırlanan İran'a nükleer ve balistik füze satışının önlenmesini öngören yaptırım kararının kabul edilmesinin ardından İranlı uzmanlar, kararın siyasi olduğunu bildirdi. Siyasi yorumculardan Hüseyin Ruyvaran, İran'ın Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Anlaşması (NPT) sözleşmeleri çerçevesinde ve uluslararası kurallara uygun bir şekilde nükleer çalışmalar yaptığını belirterek, konseyin almış olduğu kararın, kanuni ve hukuki olmadığını, tamamen siyasi olduğunu söyledi. Hüseyin Ruyvaran, İran'ın nükleer çalışmalarının barış amaçlı olduğunu söyleyerek, bütün teçhizatın İran'ın kendi iç üretimi olduğunu, dolayısıyla yaptırımların hiçbir tesirinin olmayacağını dile getirdi. Barış amaçlı programlara karşı yayımlanan her kararnamenin, NPT sözleşmelerine de aykırı olduğunu belirten Hüseyin Ruyvaran, İran'ın füze programlarının da tamamen uluslararası sözleşmeler çerçevesinde olduğunu, İran'ın yerli uzman ve yerli üretimle yapılan çalışmalarına bu tür kararnamelerin hiçbir etkisinin olmayacağını söyledi.

Ruyvaran, kararnamede yer alan metnin yorumlanmasının da sorun oluşturacağını belirterek, "Kararname metninin yorumlanması konusunda Güvenlik Konseyi üyeleri arasında ihtilaflar çıkacağını göreceğiz. Bu da yeni sorunların çıkması demektir" dedi.

Kaynak: İHA