Tahran: Bakan Koç'un İran Temasları

Tahran: Bakan Koç'un İran Temasları

İran'a resmi bir ziyarette bulanan Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı İsfendiyar Rahim Meşairi ile biraraya geldi. Bakan Koç, iki ülke arasında terminal ve inanç turizminin geliştirilmesi gerektiğini vurguladı.

Tahran: Bakan Koç'un İran Temasları

İran'a resmi bir ziyarette bulanan Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı İsfendiyar Rahim Meşairi ile biraraya geldi. Bakan Koç, iki ülke arasında terminal ve inanç turizminin geliştirilmesi gerektiğini vurguladı.

Resmi bir ziyaret için İran'da bulunan Kültür ve Turizm Bakanı Koç, Tahran'da yoğun bir gün geçirdi. İran hükümet temsilcileri ile biraraya gelen Koç, Cumhurbaşkanı Yardımcısı ve Kültür Mirası Koruma Kurumu Başkanı İsfendiyar Rahim Meşairi ile görüşme yaptı. Beraberinde 50 kişilik bir heyetle temaslarda bulunan Koç, Meşairi ile terminal ve inanç turizmi konularında görüştü. Görüşmede iki ülke turizm potansiyelinin ortak imkanlarla işletilmesi ve özel sektörlerin ortak projeleri hayata geçirmesi konuları ele alındı. Bakan Koç, İran ve Türkiye arasında terminal turizmin canlandırılması ve din turizmi kapsamında İran'ın Meşhet kenti ile Konya arasında uçak seferlerine başlanmasının iki ülke ilişkileri açısından yararlı olacağını söyledi.

Kartel seferlerinin İran'dan sadece Antalya ve İstanbul'a değil, diğer şehirlere de yapılması gerektiğini vurgulayan Koç, İran Sivil Havacılık Kurumu'nun charter uçuşlarına getirdiği engellerin kaldırılması için Meşairi'nin yardımcı olmasını istedi.

İran ve Türkiye'de, özel sektörün turizm yatırımları için çok geniş imkanlar bulunduğunu belirtren Koç, Türkiye'de turizm sektöründe elde edilen başarılı tecrübelerin, İranlı turizm firmalarıyla paylaşabileceğini kaydetti. Türkiye'de turizm alanında eğitim veren çok sayıda yüksek eğitim kurumu bulunduğunu ifade eden Koç, İranlı turizm işletmecilerine de eğitim imkanı sunulabileceğini söyledi.

Tarihi eser kaçakçılığına da değinen Bakan Koç, bu sorunun iki ülkenin sorunu olduğunu dile getirerek, "Bu sorunu birlikte çözmemiz gerekir" dedi.

"POTANSİYELİMİZ ÇOK YÜKSEK"

Geçtiğimiz yıl 1 milyon İranlı'nın Türkiye'yi ziyaret ettiğinin altını çizen Koç, bu yılki rakamın yüzde 50 artmasını talep ettiklerini söyledi ve İran hükümetinin, vatandaşların yurtdışına çıkışında uyguladığı harcı kaldırılması halinde bunun bir kolaylık olacağını, İran Maliye Bakanlığı'nın da bu konuda gerekli düzenlemeyi yapacağını umduklarını vurguladı.

İran Cumhurbaşkanı Yardımcısı Meşairi ise, Meşhet-Konya arası uçak seferleri için gerekli araştırmaların yapılmasını istediğini belirterek, iki ülke arasında inanç turizmi açısından geniş bir potansiyel bulunduğunu söyledi. Meşairi, varılan mutabakatların hızla hayata geçirilmesi için komiteler kurulması gerektiğine dikkat çekerek, sorunların iki ülke özel sektörleri arasında kurulacak bir şirketle daha rahat çözebileceğini dile getirdi. Meşairi, İran hükümetinin turizmin canlandırılması için ciddi ve kararlı olduğunu da söyleyerek, İran genelinde 70 bölgenin turizm bölgesi seçildiğini ve bu sayının yıl sonuna kadar 100'e çıkarılacağını, Türk turizm yatırımcılarının da bu bölgelerde yatırım yapabileceğini belirtti.

Meşairi, uluslararası standartlarda çöl özelliği taşıyan 17 nokta belirlendiğini, İran'da da bu özellikleri taşıyan bölgelerin bulunduğunu ve Türk turizmcilerinin, İran'da çöl turizmine yatırım yapabileceğini kaydetti ve Türk yatırımcılara çağrıda bulundu.

Öte yandan Bakan Koç ve beraberindeki heyet, Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad ile de bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşmenin ardından heyet Turizm Fuarı'nı gezerek, Türk firmaları tarafından açılan standları ziyaret etti. Standlarda incelemelerde bulunan Koç, firma yetkilerinden bilgi aldı. Geleceğe ümitle baktıklarını dile getiren bakan Koç, "Fuara katılan firmalar, Türkiye'deki firmaların binde 1'ini bile teşkil etmiyor. Potansiyelimiz çok yüksek" dedi.

Koç ve beraberindeki heyetin İran ziyareti yarın ve Pazartesi günü de devam edecek. Koç'un yarın İslami İrşat ve Kültür Bakanı Herendi ve turizm yetkilileri ile görüşmesi bekleniyor.