Tahran: Alman Parlamenter Heyetinin İran Ziyareti

Tahran: Alman Parlamenter Heyetinin İran Ziyareti

Uta Zapf Başkanlığındaki Alman Parlamenterler Heyeti, İran Meclisi Dış Siyaset ve Ulusal Güvenlik Komisyonu Başkanı Alaaddin Burucedi ile Görüştü.

Tahran: Alman Parlamenter Heyetinin İran Ziyareti

Uta Zapf başkanlığındaki Alman parlamenterler heyeti, İran Meclisi Dış Siyaset ve Ulusal Güvenlik Komisyonu Başkanı Alaaddin Burucedi ile görüştü.

Almanya Meclisi Dış Siyaset Komisyonu'nda, Kitle İmha Silahlarının Yaygınlaşmasını Önleme ve Silahsızlanma ile Silahların Kontrolü Alt Komisyonu Başkanı Uta Zapf başkanlığındaki Alman Parlamentosu alt komisyonu üyelerinden oluşan heyet, bugün ilk olarak İran Meclisi Dış Siyaset ve Ulusal Güvenlik Komisyonu Başkanı Alaaddin Burucedi ile biraraya geldi. Görüşmelerin gündeminde Nükleer Silahların Yayılmasını Önleme Anlaşması (NPT) vardı. Görüşmede, Almanya hükümetinin karşılıklı güven oluşturulması için müzakerelerden yana olduğunu belirten Zapf, İran'ın gönüllü olarak uranyumun zenginleştirilmesi için uluslararası konsorsiyum kurulması teklifinin de olumlu bir adım olduğunu, Alman Hükümeti'nin bu konsorsiyum teklifine sıcak baktığını söyledi. Zapf, açıklamasında ayrıca, Burucerdi'ye Almanya'nın resmi davet mektubunu sunarak, Burucerdi'yi ülkelerinde görmek istediklerini belirtti. Burucerdi ise, Almanya ile İran ilişkilerin iyi bir durumda olduğunu ifade ederek, bölge sorunları ve nükleer enerji konusundaki sorunların çözümü için daha fazla görüşmelerde bulunulması gerektiğini kaydetti. Burucerdi, açıklamasında, İran'ın Hatemi'nin cumhurbaşkanlığı döneminde iyi niyetini göstererek 2.5 yıl nükleer faaliyetlerini askıya aldığını, fakat Batı dünyasının bu iyi niyet karşısında faaliyetlerin askıya alınmasını durdurma değerlendirmesi yapıp hiçbir olumlu adım atmadığını savundu.

Alman parlamenter heyetinin, İran temasları çerçevesinde İran Atom Enerjisi Kurumu ve İran Dışişleri Bakanlığı yetkilileriyle de görüşmesi bekleniyor. Alman heyetinin İran temaslarının ardından Viyana'ya geçerek Uluslararası Atom Enerji Ajansı'na (UAEA) görüşmelerle ilgili bilgi vereceği öğrenildi.

Kaynak: İHA