Tahkim Kurulu, Aziz Yıldırım'ın Cezasını 5 Aya İndirdi

Tahkim Kurulu, Aziz Yıldırım'ın Cezasını 5 Aya İndirdi

Futbol Federasyonu Tahkim Kurulu, Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım'a, Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu (Pfdk) Tarafından Verilen 1 Yıl Hak Mahrumiyeti Cezasını 5 Aya İndirdi.

Tahkim Kurulu, Aziz Yıldırım'ın Cezasını 5 Aya İndirdi

Futbol Federasyonu Tahkim Kurulu, Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım'a, Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu (PFDK) tarafından verilen 1 yıl hak mahrumiyeti cezasını 5 aya indirdi.

Tahkim Kurulu toplantısından sonra açıklanan gerekçeli kararda, Aziz Yıldırım'ın, itiraza konu sözlerinin açıkça federasyonu hedef aldığı, eleştiri ve ifade özgürlüğünü aşan bir boyuta ulaştığı ve hakaret içeren nitelikte olduğunun görüldüğü belirtildi.

Kararda, "PFDK'nın kararında bir isabetsizlik bulunmamaktadır. Bununla birlikte, bir yandan hakaretamiz sözlerin futbolun en üst organı olan federasyona yönelik olması, muterizin (itiraz eden) büyük bir kulübün başkanı olması sebebiyle, söylediği sözlerin yaratacağı etki dikkate alındığında, alt sınırdan uzaklaşılması hak ve nezafet ilkelerine uygun ise de sözlerin, kulübün haklarının korunması amacıyla düzenlenen bir basın toplantısında sarf edilmiş olması, cezada orantılılık ilkesi dikkate alındığında, 1 yıl hak mahrumiyeti cezasının 5 ay olarak tespiti uygun görülmüştür" denildi.

Bu arada, Aziz Yıldırım'a verilen 20 bin YTL para cezası ise onandı.

-SEYİRCİSİZ OYNAMA CEZALARI-

Futbol Federasyonu Tahkim Kurulu, Fenerbahçe'ye verilen 3 maç seyircisiz oynama cezasını da 2 maç seyircisiz oynama ve 1 maç saha kapatma cezasına çevirdi.

Fenerbahçe Kulübü'nün itirazını değerlendiren Tahkim Kurulu, Fenerbahçe-Galatasaray ve Fenerbahçe-Beşiktaş maçlarındaki çirkin ve kötü tezahürat nedeniyle ve fiilin aynı sezonda 2 kez tekrar edilmesi gerekçesiyle PFDK tarafından verilen 1 maç seyircisiz oynama cezasını yerinde bulurken, çıkan saha olayları nedeniyle ayrıca verilen 2 maç seyircisiz oynama cezasını da 1 maç seyircisiz ve 1 maç saha kapatma olarak değiştirdi.

Kurulun bu konudaki gerekçeli kararında, "Emsal gösterilen maçların izlenmesi, bu maçlarla ilgili temsilci raporlarının incelenmesi sonucunda ve bu çerçevede cezaların orantılılığı ilkesi dikkate alındığında, 2 maç seyircisiz oynama cezasının 1 maç seyircisiz oynama, 1 maç saha kapatma şeklinde tayini uygun görülmüştür" denildi.

Kaynak: AA