Tadım Pizza'dan Büyüme Atağı

Tadım Pizza'dan Büyüme Atağı

Bu yıl 30'uncu yılını kutlayan Tadım Pizza, franchise ile büyüyen ve bugün 30'a yakın şubesi olan bir marka.

Tadım Pizza'dan Büyüme Atağı
27.06.2014 14:32 | Son Güncelleme: 27.06.2014 14:27

Şirket bu özel yılda özellikle 'delivery' şubelerini artırmak için düğmeye bastı. Hedef ise önce İstanbul'da sonrasında ise Anadolu'da pizza konseptinde yaygın markalardan biri haline gelebilmek.

Tadım Pizza, 1984 yılının Mayıs ayında, Ankara'da Fuar Sokak'ta, girişimci Bülent Yergin tarafından küçük bir restoran olarak kuruldu. 1986'da ikinci şubesini açan Tadım Pizza daha sonraki yıllarda Ankara'da büyümesini sürdürdü. Tarih 1992 yılını gösterdiğinde ise, Türkiye'de henüz çok fazla duyulmamış bir sistemi, franchise sistemini bünyesine entegre etti. Tadım Pizza'nın başarısının farkına varan pek çok girişimci için bir fırsat ortaya çıktı. 2007 yılında HD İskender, HD Döner, Dede Köfte ve Pidem markalarını bünyesinde bulunduran HD Group tarafından satın alınan şirket bu satın almayla birlikte üç farklı konsept ile yayılmaya devam ediyor. AVM, cadde ve delivery için ayrı ayrı konseptler geliştirdiklerini söyleyen HD Group Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Kaan Demirağ, markanın kuruluşunun 30'uncu yılında önlerine koydukları hedefin bu markayı Türkiye çapında tanınır hale getirmek olduğunun altını çiziyor.
MALİYETİ 300 BİN TL

"Tadım Pizza Express" şubeleriyle adrese teslim, yani delivery sistemiyle büyümeyi kendilerine yeni hedef olarak koyduklarını ifade eden Demirağ, hedeflerinin önce İstanbul sonra Anadolu şehirlerinde yayılmak olduğunu anlatıyor. Tadım Pizza'nın adrese teslim konseptli restoranını açmak diğer markalarınkine nazaran daha düşük maliyetli. 300 bin TL'ye böyle bir restoran açılabileceğini ifade eden Demirağ, franchise bedeli olarak ise cirodan yüzde 7 aldıklarının üzerinde duruyor. Delivery restoranlarının ayda 80-100 bin TL ciro yaptığını söyleyen Demirağ, franchise alan bir girişimcinin yatırımını yaklaşık iki senede amorti ettiğini anlatıyor.
Yatırımcının franchise başvurusu kabul olduktan sonra, yatırıma start veriliyor. Çok işlek cadde olması gerekmiyor bu iş için. Bir adrese teslim restoranda ortalama 8 - 9 kişinin çalışması gerekiyor. Bugün Tadım Pizza, Ankara, İstanbul, Bursa ve Antalya'da var. Diğer pizzacılardan farklı olarak, pizza hamurunun şubelerde yapıldığını söyleyen Demirağ, lezzette iddialı olduklarının da altını çiziyor.

Kaynak: Bültenler

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title