Taçi: Kosova Bu Günlerde Bağımsızlığını İlan Edecek

Taçi: Kosova Bu Günlerde Bağımsızlığını İlan Edecek

Kosova Başbakanı Haşim Taçi, Kosova'nın Tarihi Dönemeçte Bulunduğunu ve Bugünlerde Kosova Parlamentosu'nun Bağımsızlığını İlan Edeceğini Açıkladı.

Taçi: Kosova Bu Günlerde Bağımsızlığını İlan Edecek

Kosova Başbakanı Haşim Taçi, Kosova'nın tarihi dönemeçte bulunduğunu ve bugünlerde Kosova Parlamentosu'nun bağımsızlığını ilan edeceğini açıkladı.

Washington'un Wall Street Journal gazetesindeki makalesinde Taçi, Kosova'nın bağımsızlık sürecini özellikle ABD ve AB dostlarıyla inşa edeceğini vurguladı.

Priştine ve Belgrad'ın Kosova'nın bağımsızlığı konusunda uzlaşmalarının imkansız olduğuna işaret eden Taçi, bağımsızlığın bölgede ve Avrupa'da güvenliği pekiştireceğini ve bunun muhakkak olumu süreç olacağını iddia etti.

Komşuları Makedonya, Arnavutluk ve Karadağ'la iyi ilişkiler kurduklarını, eşitlik ilkesi esasınca Belgrad'la da yakın gelecekte iyi ilişki kurmak istediklerini belirten Kosova Başbakanı Taçi, Sırp azınlığının yurdunun Kosova olduğunu ve haklarının ise BM Özel Elçisi eski Fin cumhurbaşkanı Martti Ahtisaari'nin çözüm planındaki gibi korunacağını ve hükümetinin Sırplara karşı ayrımcılığa hiçbir şekilde izin vermeyeceğini belirtti.

Kosova'nın bölünmesinin seçenek olamayacağını, onu bütün toplulukların anayurdu gibi kabul etmeleri için çaba harcayacaklarını söyleyen Başbakan Taçi, Priştine'nin yeni sayfa açmaya hazır olduğunu bildirdi.

Kosova'nın, bağımsızlığını kazanmakta kararlı olduğunu belirten Taçi, makalesini, "Hedefimiz AB ve Avrupa Atlantik kurumlarıyla bütünleşmektir" diye tamamladı.