Tacbahş'ın Serbest Bırakılacağı Bildirildi

Tacbahş'ın Serbest Bırakılacağı Bildirildi

İran Aleyhine Casusluk Faaliyetlerinde Bulunduğu Gerekçesiyle Tutuklu Bulunan İran-abd Pasaportlu Kian Tacbahş'ın Kefaletle Serbest Bırakılacağı Bildirildi.

Tacbahş'ın Serbest Bırakılacağı Bildirildi

İran aleyhine casusluk faaliyetlerinde bulunduğu gerekçesiyle tutuklu bulunan İran-ABD pasaportlu Kian Tacbahş'ın kefaletle serbest bırakılacağı bildirildi.

Baztab haber sitesi, İranlı yargı yetkililerine dayandırdığı haberinde, İran aleyhinde casusluk faaliyetlerinde bulunduğu gerekçesiyle tutuklu bulunan İran-ABD pasaportlu Tacbahş'ın kefaletle serbest bırakılabileceğini duyurdu. Habere göre, adı açıklanmayan üst düzey bir yargı yetkilisi, Tacbahş hakkındaki tahkikatın sona ermek üzere olduğunu ve yakında tutuksuz yargılanmak üzere kefaletle serbest kalabileceğini belirtti. 3 aydan uzun süredir cezaevinde olan Tacbahş'ın ne zaman ve ne kadar kefaletle

serbest bırakılacağına ilişkin net bir bilgi verilmedi.

Casusluk suçlamasıyla 11 Mayıs'ta tutuklanan Tacbahş, ABD'deki Açık Toplum Merkezi adlı bir kuruluşta danışman olarak görev yapıyordu.

Aynı suçtan yargılanan ve 3 ay kadar cezaevinde tutulan İran-ABD pasaportlu Hale İsfendiyari de yaklaşık 300 bin ABD doları kefaletle serbest bırakılmıştı. 8 Mayıs'ta tutuklanan ve 21 Ağustos'ta serbest bırakılan İsfendiyari, önceki gece İran'dan ayrılarak Avusturya'ya gitmişti. İsfendiyari'nin oradan da ABD'ye geçmesi bekleniyor.

İsfendiyari de ABD'deki Woodrow Wilson International Center for Scholars adlı merkezin Ortadoğu ile ilgili programının müdürlüğünü yapıyordu.

(SS-OYK-OYK-OK-D)

Kaynak: İHA