T-Bank Ekonomik Gündem Notu: İşsizlik Yüzde 10'lara Çıkabilir

T-Bank'ın 2011 yılı ikinci çeyrek istihdam verilerinin değerlendirildiği ekonomik gündem notunda, 2011 yılının ikinci çeyreğinde mevsimsellikten arındırılmış verilerin işsizlik oranının son birkaç aydır arttığını gösterdiği belirtilerek, "Bu da yılın ikinci çeyreğinde ekonomik büyümenin yavaşladığına ilişkin ipuçları veriyor" denildi T-Bank'ın 2011 yılı ikinci çeyrek istihdam verilerinin değerlendirildiği ekonomik gündem notunda, 2011 yılının ikinci çeyreğinde işsizlikte önemli bir azalış kaydedilse de mevsimsellikten arındırılmış verilerin işsizlik oranının son birkaç aydır arttığını gösterdiği belirtilerek, "Bu da yılın ikinci çeyreğinde ekonomik büyümenin yavaşladığına ilişkin ipuçları veriyor" denildi.

T-Bank Ekonomik Gündem Notu: İşsizlik Yüzde 10'lara Çıkabilir
15.08.2011 17:04 | Son Güncelleme: 15.08.2011 17:04

T-Bank'ın 2011 yılı ikinci çeyrek istihdam verilerinin değerlendirildiği ekonomik gündem notunda, 2011 yılının ikinci çeyreğinde mevsimsellikten arındırılmış verilerin işsizlik oranının son birkaç aydır arttığını gösterdiği belirtilerek, "Bu da yılın ikinci çeyreğinde ekonomik büyümenin yavaşladığına ilişkin ipuçları veriyor" denildi T-Bank'ın 2011 yılı ikinci çeyrek istihdam verilerinin değerlendirildiği ekonomik gündem notunda, 2011 yılının ikinci çeyreğinde işsizlikte önemli bir azalış kaydedilse de mevsimsellikten arındırılmış verilerin işsizlik oranının son birkaç aydır arttığını gösterdiği belirtilerek, "Bu da yılın ikinci çeyreğinde ekonomik büyümenin yavaşladığına ilişkin ipuçları veriyor" denildi. Ekonomik gündem notunda, ayrıca ekonomik yavaşlama ile birlikte tarım dışı istihdam artışının yavaşlamasının beklenebileceği, bu çerçevede, işsizlik oranının kısa vadede yine yüzde 10'lara doğru çıkarak, mevsimsellikten arındırılmış işsizliğin de artmaya devam edebileceği tahmin edildi.

T-Bank Baş ekonomisti Dr. Veyis Fertekligil tarafından hazırlanan, 2011 yılı ikinci çeyrek dönemine ait istihdam ve işsizlik verilerinin değerlendirildiği Ekonomik Gündem Notu yayınlandı. Buna göre, işsizlik bu yılın Nisan-Mayıs-Haziran döneminde, geçen yılın aynı dönemine ve bir önceki döneme göre gerilemesini sürdürerek, Haziran 2008'den bu yana en düşük düzeye indi. Mevsimsel etkilerin de rolünün bulunduğu bu gerilemede, 2011 yılının ikinci çeyreğinde işsizlik oranı yüzde 9. 4, tarım dışı işsizlik yüzde 12 oldu. İşsizlik oranı, geçen yılın aynı döneminde yüzde 11, tarım dışı işsizlik ise yüzde 13. 8, bir önceki dönemdeki ise işsizlik oranı yüzde 9. 9 olmuştu.

-İŞSİZLİKTE İLK BEŞ AYDA ÖNEMLİ BİR İYİLEŞME GÖRÜLMEDİ-

Mevsimsel etkilerden arındırılmış verilerle bakıldığında ise 2010 yılının Mayıs döneminde yüzde 11. 9 olan işsizlik oranı, bu yılın aynı döneminde yüzde 10. 3'e gerilediği görüldü. Mevsim etkilerinden arındırılmış işsizlik oranı, bir önceki dönemde ise yüzde 10. 1 olmuştu. Bu durum T-Bank'ın "ekonomik gündem notu"nda, "Mevsimsellikten arındırılmış işsizlik oranının, Mart döneminden sonra artmakta olduğunu izlemekteyiz. Bu da işsizlik oranındaki iyileşmenin daha çok mevsimsel etkilerden kaynaklandığını ve gerçekte geçen yıla göre gerileme olsa da bu yılın ilk beş ayında önemli bir iyileşme olmadığını göstermekte" denildi.

Ekonomim gündem notuna göre, İşsiz sayısı, 2011 yılının ikinci çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre 296 bin kişi azalarak 2 milyon 550 bin kişiye düştü. Bu dönemde istihdam edilenlerin sayısı ise bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla 1 milyon 390 bin kişi artarak, 24 milyon 445 bin kişiye yükseldi. Söz konusu dönemde tarım sektöründe çalışan kişi sayısı 442 bin kişi artarken, tarım dışı sektörlerde çalışan sayısı yaklaşık 948 kişi arttı. Kentsel yerlerde işsizlik ise aynı dönemde 1. 8 puanlık azalışla yüzde 11. 6'ya gerilerken, kırsal yerlerde de 1 puanlık azalışla yüzde 5. 4 oldu. Türkiye'de tarım dışı işsizlik oranı ise yüzde 13. 8'den yüzde 12 düzeyine geriledi.

-İŞGÜCÜNE KATILIM 1. 1 PUAN ARTTI-

Bu dönemde işgücüne katılma oranı, bir önceki yılın aynı dönemine göre 1. 1 puan artarak yüzde 50. 5 oldu. Erkeklerde işgücüne katılım oranı yüzde 70. 1, kadınlarda ise yüzde 26. 5'lik oranda gerçekleşti. Geçen yılın ikinci çeyreğinde yüzde 19. 8 olan genç nüfusta işsizlik oranı bu yılın aynı döneminde yüzde 17. 5'a geriledi. Yılın ikinci çeyreğinde istihdam edilenlerin yüzde 25. 7'si tarım, yüzde 19. 5'u sanayi, yüzde 7. 2'si inşaat, yüzde 47. 6'sı ise hizmetler sektöründe yer aldı. Önceki yılın aynı dönemi ile karşılaştırıldığında, tarım sektörünün istihdam edilenler içindeki payının 0. 4 puan, sanayi sektörünün payının 0. 1 puan, inşaat sektörünün payının 0. 6 puan arttığı, buna karşılık, hizmetler sektörünün payının ise 1. 1 puan azaldığı görüldü.

-"MEVSİMSELLİKTEN ARINDIRILMIŞ VERİLER, İŞSİZLİK ORANININ ARTTIĞINI GÖSTERİYOR"-

İşsizlik oranında, yılın ikinci çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre önemli bir azalma kaydedilmiş olsa da, mevsimsellikten arındırılmış verilerin işsizlik oranının son birkaç aydır artmakta olduğunu gösterdiğine işaret edilen bilgi notunda, şu değerlendirmelerde bulunuldu:

"Bu da yılın ikinci çeyreğinde ekonomik büyümenin yavaşladığına ilişkin ipuçları vermekte. Bundan sonraki döneme bakıldığında yaz dönemine ait verilerde yine mevsimsel etkilerle tarım ve inşaat sektörlerinin olumlu katkılarını görebileceğiz. Ancak bir yandan da ekonomik yavaşlama ile birlikte tarım dışı istihdam artışının yavaşlamasını da bekleyebiliriz. Bu çerçevede, işsizlik oranının kısa vadede yine yüzde 10'lara doğru çıkabileceğini, mevsimsellikten arındırılmış işsizliğin de artmaya devam edebileceğini tahmin ediyoruz. " - İstanbul

Kaynak: ANKA

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Şu an buradasınız: T-Bank Ekonomik Gündem Notu: İşsizlik Yüzde 10'lara Çıkabilir - Ekonomi
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 3.8.2020 17:21:01. #1.15#
title