Süveyş Kanalı Haberleri

Süveyş Kanalı haber, Süveyş Kanalı son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Süveyş Kanalı - 17.09.2020
İsrail, Körfez ülkelerine petrol ve doğalgaz boru hattı kurulması teklifi sunacak
Süveyş Kanalı geçiş ücretinden tasarruf edilecek Gazete, boru hattı projesinin hedefleri arasında taşıma süresinin kısaltılması ve Süveyş Kanalı'nın baypas edilmesiyle geçiş ücretinden tasarruf edilmesi olduğunun altını çizdi.
Süveyş Kanalı - 09.09.2020
Fransa ve Yunanistan: Doğu Akdeniz'deki büyük hesaplaşmanın vekil aktörleri
Akdeniz, ABD'nin Çin'e karşı yürüttüğü çevreleme ve etkisizleştirme politikasında denizlerde yürüttüğü hakimiyet mücadelesinin batı kanadını oluşturuyor. Doğu kanadını oluşturan "Güney Çin Denizi-Malakka Boğazı" ve merkezde yer alan "Malakka Boğazı-Süveyş Kanalı'nda" yürütülen güç mücadelesinin geleceği büyük ölçüde Akdeniz'den geçiyor.
Süveyş Kanalı - 03.09.2020
Bakan Pekcan: Akdeniz limanları dünya ticaretine önemli katkı sağlamakta
'ÖNEMLİ KATKI SAĞLAMAKTA' Bakan Pekcan, günümüzde küresel mal ticaretinin yüzde 80'inden fazlasının denizyolu taşımacılığı ile sağlandığını belirterek, şunları kaydetti: "Bu trafiğin yaklaşık yüzde 25'i Akdeniz üzerinden gerçekleşmekte. Akdeniz'in batı ucundaki Cebelitarık Boğazı'ndan yıllık 120 bin gemi geçişinin yapıldığı, güneydoğu ucundaki Süveyş Kanalı'nda ise 963 milyon tonu aşan kapasitede 18 bin 500'den fazla geminin elleçlendiği görülmektedir.
Süveyş Kanalı - 23.08.2020
Haftanın tarihine bakış
1936- İngiltere, Süveyş Kanalı dışında, Mısır'a bağımsızlığını verdi.
Süveyş Kanalı - 09.08.2020
Haftanın tarihine bakış
1869- Akdeniz ve Kızıldeniz'i birbirine bağlayan, Avrupa ile Hint Okyanusu ve Büyük Okyanus arasındaki en kısa mesafe olan Süveyş Kanalı açıldı.
Süveyş Kanalı - 06.08.2020
Sisi Türkiye karşıtlığında "birinciliğe" oynuyor
Ekonomisi büyük ölçüde turizme, yurt dışındaki Mısırlı işçilerin dövizine, yurt dışından gelen öğrencilerden elde edilen eğitim gelirlerine ve Süveyş Kanalı'ndan geçen gemilerden alınan geçiş ücretlerine dayanan bu ülke, önce darbenin artçı etkileri ve bu bağlamda yaşanan saldırılar, akabinde de yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla çok ciddi bir bunalıma girmiş durumda.
Süveyş Kanalı - 04.08.2020
Türkiye'de denizanası kaynaklı yaralanmalar artıyor
Eryalçın, son yıllarda Akdeniz ve Karadeniz'de denizanası sayısında yoğunluk olduğuna dikkati çekerek, şöyle devam etti: "Farklı denizanalarına da rastlama hızı arttı. Küresel iklim değişikliği nedeniyle Akdeniz'de yüzey suyu sıcaklıklarında artış var. Sıcaklık artışı özellikle yabancı tropik türlerin işine yarıyor. Bu durum Süveyş Kanalı'ndan gelen lesepsiyen dediğimiz denizanalarının artmasına avantaj sağlıyor.
Süveyş Kanalı - 02.08.2020
Haftanın tarihine bakış
2015- Mısır'da "Yeni Süveyş Kanalı", Arap ve bazı yabancı ülkelerin devlet başkanlarının katıldığı törenle hizmete açıldı.
Süveyş Kanalı - 26.07.2020
"Ege'de Yunanistan ve ABD'nin ortak tatbikat yapacağı" iddiaları gerçek dışı
Söz konusu haberlerde 12 ABD Savaş gemisi eşliğinde bu sabah Süveyş Kanalı'nı geçen Eisenhower uçak gemisinin Ege Denizi'nde Yunanistan Hava Kuvvetleri ile yaklaşık on gün sürecek ortak tatbikat yapacağı belirtildi.
Süveyş Kanalı - 24.07.2020
Eritre'de gözaltına alınan Türk denizcilerden Selim Ekmekçioğlu İzmir'deki yuvasına kavuştu
Turun ilk bölümüne katılan eşi Şeyda Ekmekçioğlu'nun rahatsızlanması üzerine denizci İbrahim Iğnak ve Lütfi Erman Atamer ile yola devam ettiğini söyleyen Ekmekçioğlu, 30 Mart'ta Süveyş Kanalı üzerinden yurda dönmek üzere yelken açtıklarını ifade etti.
Süveyş Kanalı - 21.07.2020
Sisi'nin kırmızı çizgiler arasında derinleşen meşruiyet krizi
Benzer şekilde 2019 yılı sonlarında ortaya çıkan ve çok kısa bir sürede tüm dünyayı etkileyen Kovid-19 pandemisi süreci de Mısır ekonomisine çok ağır bir darbe vurdu. Nitekim Maliye Bakanı Muhammed Maait Temmuz ayı başında yaptığı açıklamada Kovid-19 sürecinde devletin yaklaşık 9 milyar dolar gelir kaybına uğradığını bildirdi. Körfez bölgesinde çalışan ve ülkesine yıllık 25-30 milyar dolar işçi dövizi gönderen Mısırlı işçilerin bu süreçte işsiz kalması, yıllık 12 milyar doların üzerinde gelir sağlayan turizm sektörünün tamamen durma noktasına gelmesi, 6 milyar dolar civarında seyreden Süveyş Kanalı gelirlerinin küresel iktisadi yavaşlamaya da bağlı olarak azalması, zaten 250 milyar dolarlık bir ekonomik büyüklüğe sahip Mısır'da ekonomik görünümü kabusa çeviriyor.
Süveyş Kanalı - 19.07.2020
Haftanın tarihine bakış
1956- Mısır Cumhurbaşkanı Cemal Abdül Nasır, Süveyş Kanalı'nı millileştirdi.
Süveyş Kanalı - 14.07.2020
Nil ve Kızıldeniz hattında güçler dengesi ve jeopolitik açılımlar
Nil nehrinin Akdeniz'den kıtanın iç bölgelerine kadar kısmen ulaşıma imkan veren özelliğiyle beraber, 17 Kasım 1869 yılında Afrika'yı bir ada haline getiren Süveyş kanalının açılmasıyla, Kızıldeniz Akdeniz ve Hint okyanusunu birbirine bağlayarak bölgenin kapısı olmuştur.
Süveyş Kanalı - 03.07.2020
Sisi darbesinin 7. yıldönümünde Mısır nereye savruluyor?
Stratejik üstünlüklerini insan kaynağı ve ekonomik imkanlarla güçlendirdikten sonra Mısır çoğu zaman Anadolu ve Bağdat merkezli güçlerle rekabete girişmiştir. Kavalalı Mehmet Ali Paşa ve ardından gelen Hıdiv İsmail Paşa Nil'in kaynağı olan bölgeleri Kahire'nin otoritesi altında tutmak için askeri seferler düzenlemişlerdir. Ayrıca Hıdiv İsmail Paşa 1869 yılında açılan Süveyş Kanalı'nın sağladığı stratejik önemin farkında olarak, kısa bir süreliğine de olsa Kızıldeniz sahillerini Sevakin, Massava ve Somali'deki Zeyla limanı dahil olmak üzere, Kahire'nin kontrolü altına almış ve karadan da güney sınırlarını Uganda'ya kadar genişletmişti.
Süveyş Kanalı - 30.06.2020
Macron'un Libya hezimeti ve Türkiye tepkisinin jeopolitik arka planı
Peki, Macron son dönemde niçin Türkiye'yi hedef alıyor? Hedef gerçekten Türkiye mi? Yoksa Türkiye ve Libya üzerinden başka hedefleri mi gerçekleştirmek istiyor? Bu hedefler neler olabilir ve bunları gerçekleştirebilmesi mümkün mü? Fransa bunun için ne tür tezgahlar peşinde? Macron'un bu politikasına, başta Avrupa Birliği (AB) olmak üzere, diğer aktörler nasıl bakıyor? Macron Türkiye'yi niçin hedef alıyor? Öncelikle şu hususun altını çizmek lazım: Fransa Türkiye'yi Macron öncesinde de hedef alıyordu ve bunun temelleri 19. yüzyıla kadar götürülebilir. Mehmet Ali Paşa isyanı akabinde Mısır üzerinden hem Osmanlı'yı hem de İngiltere'yi kendisine hedef olarak belirleyen Fransa'nın temel hedefi, hiç kuşkusuz "Kuzey Afrika Hattı" üzerinden Avrupa-Orta Doğu'da bir güç merkezi olmak ve Avrupa/Batı'nın da liderliğini üstlenmiş büyük bir imparatorluk kurmak idi. Bu hedef, Cebelitarık'tan başlayıp, Süveyş Kanalı üzerinden Aden körfezine kadar uzanan bölgeyi kontrol etmekle eşdeğerdi ve bu aynı zamanda "Akdeniz Havzasını" kontrol etmek anlamına da geliyordu.
Süveyş Kanalı - 27.06.2020
Mersin'de üretilen cıvata ve somunlar 60 ülkeye ihraç ediliyor
1915 Çanakkale Köprüsü, KKTC'ye Su Temini Projesi, Mekke ve Medine arası Haramain Hızlı Tren İstasyonu, Atatürk Olimpiyat Stadı, Süveyş Kanalı Enerji Atlama Kuleleri gibi birçok ulusal ve uluslararası projeye bilgi ve teknik birikimlerini aktardıklarını anlatan Şemsi, üretim kapasiteleri ve ihracatlarının her geçen gün arttığını söyledi.
Süveyş Kanalı - 23.06.2020
Mısır dış politikası petro-dolarlarla teslim alınıyor
Son olarak Kovid-19 sürecinde yavaşlayan küresel ekonomik aktivite 2019 yılında 5,8 milyar dolar olan Süveyş kanalı gelirlerinde önemli bir azalmaya yol açtı.
Süveyş Kanalı - 20.06.2020
Bakan Çavuşoğlu, serbest bırakılan Türk denizcinin eşiyle telefonla görüştü
Maldivlerden Cibuti'ye mart sonunda ulaşan Türk denizcilere, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle limana yanaştırılmayınca Türkiye'nin Cibuti Büyükelçisi Selim Levent Şahinkaya'nın da yardımlarıyla erzak takviyesi yapıldı. Büyükelçi Şahinkaya'nın, motorun bir parçasının da tamir edilmesine yardımcı olmasıyla, denizciler Süveyş Kanalı'ndan geçerek, Türkiye'ye gelmek için yeniden denize açıldı.
Süveyş Kanalı - 20.06.2020
Eritre'de alıkonulan 3 Türk denizci serbest bırakıldı
Maldivlerden Cibuti'ye mart sonunda ulaşan Türk denizciler, burada Kovid-19 salgını nedeniyle limana yanaştırılmayınca Türkiye'nin Cibuti Büyükelçisi Levent Şahinkaya'nın da yardımlarıyla erzak, su, tüpgaz takviyesi yapmıştı. Büyükelçi Şahinkaya'nın, motorun bir parçasının da tamir edilmesine yardımcı olmasıyla, denizciler Süveyş Kanalı'ndan geçerek Türkiye'ye gitmek için yeniden denize açılmıştı.
Süveyş Kanalı - 28.05.2020
Cibuti'de üs savaşları
ABD'ye bir meydan okuma olarak değerlendirilen Cibuti'deki Çin askeri üssünün güvenliğin yanı sıra farklı stratejik kazanımları da beraberinde getirdiği aşikar. Öncelikli olarak AB'yle ticaretinin yüzde 80'ini Kızıldeniz üzerinden gerçekleştiren Çin, bölgedeki ticari faaliyetlerinin aksamaması ve enerji akışının kesilmemesi için çaba gösteriyor. Bu bağlamda Pakistan'ın egemenliğinde olan Gwadar'da kurduğu ticari üssü Obskok'daki askeri üssüyle desteklemeyi başaran Çin, jeopolitik anlamda Aden ve Basra körfezlerini kontrol altına almanın yanı sıra Babu'l Mendeb Boğazının da denetimini ele geçirmeyi amaçlıyor. Afrika'yı stratejik anlamda önemli bir pazar ve hammadde kaynağı olarak değerlendiren Çin, sermaye ihracının yanı sıra Sahraaltı Afrika'daki yatırımlarını da kontrol etmek istiyor. Özellikle son yıllarda Süveyş Kanalı, Babu'l Mendeb Boğazı, Aden Körfezi vasıtasıyla Akdeniz, Kızıldeniz ve Hint Okyanusunu birbirine bağlayarak bölgedeki siyasi ve ekonomik etkinliğini artıran Çin, bu hat vasıtasıyla Avrupa'ya ticari sevkiyatını da güvence altına almış oluyor.
Süveyş Kanalı - 26.05.2020
Akdeniz'de yerli balıklar azalıyor, tropikal balık türleri artıyor
Bu göçlerin Süveyş Kanalı ve Hint Okyanusu'ndan olduğu gibi ara sıra da Atlas Okyanusu kökenli türlerin Cebelitarık Boğazı'ndan girmesiyle de gerçekleştiğine dikkati çeken Gökoğlu, bazen de kültür balıkçılığı amacıyla getirilen türlerin Akdeniz ortamına kaçmasıyla giriş olduğunu kaydetti.
Süveyş Kanalı - 15.05.2020
Facebook, Afrika'ya 37 bin kilometre internet altyapısı kurucak
Alcatel Submarine Networks tarafından döşemesi yapılacak deniz altı internet ağının, İspanya'dan başlayıp Süveyş Kanalı'ndan kıtanın doğu yakasına devam edeceği, Güney Afrika ucunu dolanıp batı yakasından İngiltere'ye uzanacağı bilgisi paylaşıldı.
Süveyş Kanalı - 12.05.2020
Petrol fiyatlarındaki çöküş Körfez'e bağımlı ekonomileri de sarsıyor
Mısır'la başlayacak olursak; Dünya Bankası verilerine göre 2018 yılında yaklaşık 250 milyar dolarlık bir ekonomik büyüklüğe sahip olan ülkede dört önemli gelir kaleminden bahsedilebilir. Bunlar sırasıyla işçi dövizleri, turizm gelirleri, Süveyş Kanalı gelirleri ve doğrudan yatırımlar.
Süveyş Kanalı - 11.05.2020
Veysel Eroğlu'ndan "GAP" açıklaması Açıklaması
Şanlıurfa-Mardin Ana Kanalı'nın, adeta suni bir nehir gibi olduğunu aktaran Eroğlu, 221 kilometre uzunluğundaki ana kanalın debisinin, Kızılırmak'ın mart ayı debisine eşit, 161 kilometrelik Süveyş Kanalı'ndan daha uzun olduğuna dikkati çekti.
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Süveyş Kanalı Haberleri | Süveyş Kanalı Haber - Haberler - Sayfa 6 - Süveyş Kanalı haberleri, son dakika süveyş kanalı haber ve gelişmeleri burada. Tarihte bugün ne oldu? 29 Ekim tarihinde ne oldu, kim doğdu, kim öldü, hangi önemli olaylar oldu? İşte, 29 Ekim'de yaşana
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Gizlilik Politikası] - [Çerez Politikası] - [Kişisel Verilerin Korunması] - [Hata Bildir] 2.8.2021 22:41:56. #1.14#

title