Suudi Veliaht Prensi Öven Trump: İsrail'i Korumaya Yardım Edecek Başka Kimsemiz Yok

Suudi Veliaht Prensi Öven Trump: İsrail'i Korumaya Yardım Edecek Başka Kimsemiz Yok

Cemal Kaşıkçı'nın öldürülmesi konusunda Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman'ı suçlamayacaklarını belirten ABD Başkanı Donald Trump, buna gerekçe olarak da ilginç bir itirafta bulundu.

ABD Başkanı Donald Trump, gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın öldürülmesi konusunda yönetiminden hiç kimsenin Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman'ı suçlamadığını belirterek, "İsrail'i korumaya yardım edecek başka kimsemiz yok" dedi.

ÖVGÜLER DİZDİ

"Washington Post" gazetesine konuşan Trump, Selman'ın ülkesini sadakatle seven, çok iyi kontrole sahip, güçlü bir kişi olduğunu söyledi, onun yerine başka bir liderin gelmesini tercih etmeyeceğini kaydetti.

"İSRAİL'İ KORUMAYA YARDIM EDECEK BAŞKA KİMSEMİZ YOK"

Başkan Trump, Washington'ın Riyad'a yaptırım uygulayıp uygulamayacağını söylemek için çok erken olduğunu belirtti. Suudi Arabistan'ın ABD'den milyarlarca dolarlık silah satın almasını öven, petrol fiyatlarına ve İran'ı "köşeye sıkıştırmaya" atıfta bulunan Trump, "Orada İsrail'i korumaya yardım edecek başka kimsemiz yok" ifadesini kullandı.

ÇİN VE RUSYA'NIN DEVREYE GİRMESİNDEN KORKUYOR

Trump, ABD'nin Suudi Arabistan'a silah satışını durdurması halinde bundan Çin ve Rusya'nın çıkar elde edeceğini tekrarladı.