Erdoğan'ın Katılacağı Cenazeye Sisi de Geliyor - Haberler
Haberi Paylaş

Erdoğan'ın Katılacağı Cenazeye Sisi de Geliyor

AA - Haberler | Güncel

Mısır Cumhurbaşkanı Sisi ve Erdoğan, Suudi Arabistan Kralı'nın cenazesi için Suudi Arabistan'da. İkili, Mısır'daki darbenin ardından ilk kez aynı ortamda bulunacak.

Suudi Arabistan Kralı Abdullah bin Abdulaziz, 3 haftadan beri tedavi gördüğü hastanede 91 yaşında vefat etti.

ERDOĞAN CENAZEYE GİDİYOR

Somali'deki programlarını erteleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suudi Arabistan Kralı Abdullah bin Abdulaziz Al Suud'un cenaze törenine katılmak üzere Suudi Arabistan'a gittiler.

Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre Erdoğan, Afrika Boynuzu ülkelerini kapsayan resmi ziyaretlerinin ilk durağı Etiyopya'daki temaslarının ardından sabah saatlerinde Riyad'a gitti.

ERDOĞAN: MECBUREN...

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Kralın ölüm haberi üzerine mecburen Suudi Arabistan'a, Riyad'a gitme kararı verdik. Şu anda oraya gidiyoruz. Fakat programlarımızı yine icra edeceğiz. Cibuti, Somali, oralara da gideceğiz" diye konuştu.

Erdoğan, Kral Abdullah'ın bugün ikindi namazının ardından düzenlenecek cenaze merasimine katıldıktan sonra Cibuti'ye hareket edeceğini bildirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, bugün yapacağı Somali ziyaretini ise 25 Ocak Pazar günü gerçekleştireceği öğrenildi.

MISIR'DAN TAZİYE

Vefat haberinin ardından bir taziye de Mısır'dan geldi. Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi ve Ezher Şeyhi Ahmed et-Tayyib, Suudi Arabistan Kralı Abdullah bin Abdulaziz'in vefatı nedeniyle Kral Abdullah'ın ailesine ve Suudi Arabistan halkına başsağlığı dileğinde bulundu.

SİSİ DE, DAVOS'TAKİ DÜNYA EKONOMİ FORUMU'NU YARIDA BIRAKTI CENAZEYE GİDİYOR

Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından alınan bilgiye göre, Sisi, cenaze törenine katılmak için İsviçre'nin Davos kasabasında düzenlenen Dünya Ekonomi Forumu'nu (WEF) yarıda bıraktı. Kaynaklar Sisi'nin, törene katılacak üst düzey Mısır heyetine başkanlık edeceğini belirtti.

"DARBECİ" DEDİĞİ SİSİ'YLE İLK KEZ AYNI ORTAMDA BULUNACAK

Bu cenaze büyük de bir buluşmaya sahne olacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Mısır Cumhurbaşkanı Sisi, Mısır'daki darbenin ardından ilk kez aynı ortamda bulunacaklar.

BM'DE SERT TEPKİ GÖSTERMİŞ, SİSİ VAR DİYE YEMEĞE KATILMAMIŞTI

Sisi ile ilgili en ağır ifadeleri BM Genel Kurulu'nda kullanan Erdoğan, "Mısır'da halkın oylarıyla seçilmiş iktidar darbeyle indirilirken Birleşmiş Milletler'de ülkeler bunu izliyor ve darbeyi yapan meşrulaştırılıyor. Birleşmiş Milletler doğruyu savunma konusunda çok daha cesur olmalıdır" demişti.

Erdoğan, Ban Ki-moon'un verdiği yemeğe ise, Mısır Cumhurbaşkanı Sisi ile aynı masaya verildiği için katılmamış ve "Aynı masaya oturup darbecileri meşrulaştırmam." demişti.

Erdoğan'ın Katılacağı Cenazeye Sisi de Geliyor

Erdoğan'ın Katılacağı Cenazeye Sisi de Geliyor

AA - Son Dakika Haberleri

Haberi Kaydet
title