Suudi Arabistan'ın, Türkiye'den İnsansız Hava Aracı Alacağı İddia Edildi

Suudi Arabistan'ın, Türk Havacılık ve Uzay Sanayisi tarafından geliştirilen, 6 ANKA insansız hava uçağı ile 2 yer kontrol istasyonu almaya hazırlandığı iddia edildi.

Suudi Arabistan'ın, Türk Havacılık ve Uzay Sanayisi tarafından geliştirilen, 6 Anka insansız hava uçağı ile 2 yer kontrol istasyonu almaya hazırlandığı iddia edildi. Defence News sitesinin aktardığına göre, TUSAŞ'ta görevli Görkem Bilgi satış konusunda Suudi Arabistan ile bir süredir görüşmelerin sürdüğünü açıkladı.

ANKA İÇİN İNDİRİM TALEP ETTİLER

Euronews haber sitesinin aktardığına göre ise bilgi, Suudilerin özellile keşif özelliğine ilişkin bazı talepleri olduğu ve bu talepler üzerinde görüşmelerin halen sürdüğünü söyledi. Ayrıca anlaşma kapsamında Suudi Arabistan'a teknoloji transferinin de ele alındığı belirtildi.

Bir başka kaynağa göre ise son dönemlerde petrol fiyatlarındaki düşüş nedeniyle Suudiler ANKA satışı için indirim talep etti.

TUSAŞ'ın ilk yerli drone'u olan ANKA halihazırda Türk Silahlı Kuvvetleri'nce kullanılıyor. 2018'de 10 yeni ANKA'nın TSK'nın kullanımına verilmesi bekleniyor.