Suudi Arabistan'da Tutuklanan Türk Şoförünün Ailesi Yardım Bekliyor

Suudi Arabistan'da Tutuklanan Türk Şoförünün Ailesi Yardım Bekliyor

Suudi Arabistan'da 18 Aydır Suçsuz Yere Cezaevinde Tutulduğu İddia Edilen Bir Türk Tır Şoförünün Ailesi, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Devreye Girerek Kendilerine Yardım Etmesini İstiyor.

Suudi Arabistan'da Tutuklanan Türk Şoförünün Ailesi Yardım Bekliyor

Suudi Arabistan'da 18 aydır suçsuz yere cezaevinde tutulduğu iddia edilen bir Türk TIR şoförünün ailesi, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün devreye girerek kendilerine yardım etmesini istiyor.

Hatay'dan Suudi Arabistan'a makina yedek parçası taşıyan ve kullandığı TIR'da 'Captagon' hap bulunan Mehmet Ali E., Suudi yetkililerce tutuklandı. Türkiye'de yapılan soruşturma sonucu firma yetkilisi hapları TIR'a kendisinin yerleştirdiğini itiraf ederken, Mehmet Ali E.'nin suçsuzluğu ispatlandı. Ancak Mehmet Ali E., Dışişleri Bakanlığı'nın girişimlerine rağmen 18 aydır Suudi Arabistan'da cezaevinde tutuluyor. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün devreye girmesini isteyen şahsın ailesi, yardım edilmesini istedi. Eşinin 18 yıldır uluslararası alanda nakliyecilik yaptığını belirten Hüsne E., "Eşim bu güne kadar kesinlikle bir suç işlememiştir ve namusuyla çalışan bir insandır. Buradan aracına yüklenen makinelerin içerisine daha önceden uyuşturucu konmuş, onun da bundan haberi olmayınca orada yakalanmış" dedi.

18 aydır eşinden bir haber alamadığını söyleyen 4 çocuk annesi Hüsne E., "Buradan Türk makamlarına ve yetkililere sesleniyorum. Eşimin suçsuz olduğu tespit edilmiş ve gerçek suçlular yakalanmıştır. Bu durum Suudi Arabistan makamlarına bildirilmesine rağmen eşim serbest bırakılmadı. Çocuklarım okula gidiyor ve biri de çok hasta, ne yapacağımı şaşırdım. Lütfen eşimi kurtarın" diye konuştu. Çocukları İpek, Hatice, Süleyman ve Yusuf E. ise babalarını çok özlediklerini ve Türk makamlarının babalarını kurtarmasını istediklerini dile getirdi.

Tutuklanan Türk şoförün kardeşi Ahmet E. ise, "Ağabeyim Mehmet Ali E., İskenderun ilçesinde bir firmaya ait makineleri yükleyerek Arabistan'a götürdü. Kapıda yapılan aramada makinelerde uyuşturucu ele geçirilince ağabeyimi gözaltına aldılar. Ağabeyim bizi arayarak götürdüğü yükte uyuşturucu çıktığını söyleyince biz hemen Hatay Emniyet Müdürlüğü Narkotik Şube Müdürlüğü'ne durumu bildirdik. Emniyet Müdürlüğü ekiplerinin yakın takibe aldığı firma yetkilileri, uyuşturucu ticareti yaparlarken yakalandı ve sevk edildikleri mahkemece tutuklandı. Bugüne kadar ağabeyimi serbest bırakmadılar. Biz bu konuda Cumhurbaşkanlığına iki kez dilekçe yazarak ağabeyimin bırakılması konusunda yardım istedik. Bize olayla ilgili olarak büyük elçiliklerin ilgilendiğini söylediler, ancak aradan 18 ay geçmesine rağmen bir haber yok. Ağabeyimin hayatından endişeliyiz" şeklinde konuştu.

(OK-NÇ-Y)