Sütteki Artıştan Memnun Kalan Üretici, Yem Fiyatının Sabit Kalmasını İstiyor

Sütteki Artıştan Memnun Kalan Üretici, Yem Fiyatının Sabit Kalmasını İstiyor

Köy Kalkınma ve Diğer Tarımsal Amaçlı Kooperatif Birlikleri Merkez Birliği (Köy-koop) Genel Başkan Yardımcısı ve Burdur Birlik Başkanı Yakup Yıldız, Süt Fiyatının Yükselmeye Başladığında Yem Fiyatının da Yükseldiğini, Bunun Çiftçiyi Mağdur Ettiğini Söyledi.

Sütteki Artıştan Memnun Kalan Üretici, Yem Fiyatının Sabit Kalmasını İstiyor

Köy Kalkınma ve Diğer Tarımsal Amaçlı Kooperatif Birlikleri Merkez Birliği (KÖY-KOOP) Genel Başkan Yardımcısı ve Burdur Birlik Başkanı Yakup Yıldız, süt fiyatının yükselmeye başladığında yem fiyatının da yükseldiğini, bunun çiftçiyi mağdur ettiğini söyledi.

(KÖY-KOOP Genel Başkan Yardımcısı ve Burdur Birlik Başkanı Yakup Yıldız, süt fiyatlarının haziran ayından bu tarafa kademeli olarak yükseldiğini belirterek, istikrarlı yükselişin sevindirici bir gelişme olduğunu kaydetti.

Bazı üreticilerin, geçen yıllarda sıkıntılı bir dönem yaşadıklarını aktaran Yıldız, bunun en büyük etkisinin yem fiyatındaki artış olduğunu ifade etti. Yem sektöründe 'süte zam geldi, biz de zam yapalım' anlayışı olduğunu savunan Yıldız, "Hâlbuki bu dönem hububatlarda arpa, buğday, mısır gibi ürünlerin stoklarında herhangi bir sıkıntı yok. Bunu bahane ederek, yem fiyatını da artırmanın bir anlamı yok. Süte zam gelince çuvalı 24 olan yeme zam yapılıyor. Daha sonra turizm mevsimi gelince süt fiyatları düşüyor ve böyle bir durumda yem fiyatları da buna paralel olarak düşmüyor." diye konuştu.

Süt fiyatları artınca işletmelerdeki hayvan fiyatlarının da arttığını dile getiren Yıldız, bazı kişilerin de fiyatlar iyi iken bu sektöre atıldığını söyledi. İşletmesinde beş tane hayvanı olan bir kişinin beş tane daha borçlanarak hayvan aldığını bildiren Yıldız, "Ama süt fiyatları düştüğü zaman, bakıyorsun maliyetler kurtarmayınca almış olduğu 10 hayvan kar ettirmiyor. Daha sonra 7 hayvan satmak zorunda kalınıyor. Dolayısıyla mevcut sayıyı da korunamıyor ve hayvan sayısı üçe düşmüş oluyor. Bu da çiftçilere sıkıntı yaşatıyor." şeklinde konuştu.

(CİHAN)

Kaynak: CHA