Sütlüce Gemisi, İlk Seferine 'Cümbür Cemaat' Çıkıyor

Sütlüce Gemisi, İlk Seferine 'Cümbür Cemaat' Çıkıyor

İstanbul Deniz Otobüsleri A.ş.'nin (İdo) Haliç ve Üsküdar Hattında Kullanılmak Üzere İnşa Ettirdiği Haliç Gemileri Seferlerine Başlıyor. Haliç Hattında Yolcu Taşımacılığının Yanı Sıra Turistik Amaçlı Olarak da Kullanılacak 600 Kişi Kapasiteli 3 Gemiden İkincisi Olan Sütlüce Gemisi, İlk Seferini Adını Aldığı Semtin Sakinleriyle Gerçekleştirecek.

Sütlüce Gemisi, İlk Seferine 'Cümbür Cemaat' Çıkıyor
08.01.2010 13:56 | Son Güncelleme: 08.01.2010 13:56

İstanbul Deniz Otobüsleri A.Ş.'nin (İDO) Haliç ve Üsküdar hattında kullanılmak üzere inşa ettirdiği Haliç gemileri seferlerine başlıyor. Haliç hattında yolcu taşımacılığının yanı sıra turistik amaçlı olarak da kullanılacak 600 kişi kapasiteli 3 gemiden ikincisi olan Sütlüce gemisi, ilk seferini adını aldığı semtin sakinleriyle gerçekleştirecek.

Tamamı Türk mühendis ve işçilerince Haliç Tersanesi'nde inşa edilen Sütlüce ve Kasımpaşa Gemileri Haliç Hattında, 9 Ocak 2010 Cumartesi günü seferlerine başlıyor. Gemilerin yapımı aşamasında İDO Çağrı Merkezi'ni sürekli arayarak, semtlerinin adını taşıyan gemiye sefere başlamadan gerek camlarını silerek, gerek yerlerini süpürerek, gerekse güvertesini temizleyerek katkı sağlamak istediklerini muhtarları aracılığıyla belirten Sütlüceli vatandaşların isteklerine kulak veren İDO, bu dileklerini Sütlüce Gemisi ilk seferine çıkmadan gerçekleştiriyor. Temsili temizliğin ardından sefere başlayacak Haliç Gemisi'ndeki seyahatte bulunacak halk, Boğaz sularında keyifli bir yolculuğa da katılmış olacak.

Haliç Gemileri mevcut deniz motorlarına göre geniş ve rahat iç mekânları, çocuk arabası ve engellilerin tekerlekli sandalyeleriyle rahatlıkla geçebilecekleri şekilde otomatik yolcu geçiş kapıları ile donatıldı. Yeni gemiler sahip olduğu son teknoloji ile Haliç seferlerine ayrı bir renk getirecek.

Haliç köprülerinin altından rahatlıkla geçebilecek formda tasarlanan gemiler, panoramik görüş açısıyla İstanbulluları Haliç'in tarihi güzellikleriyle tanıştıracak. Galata Kulesi, Fener Sinagogu, Süleymaniye Camii, Yavuz Sultan Camii, Bulgar Ortodoks Kilisesi, Aynalıkavak Kasrı, Ayvansaray ve Surlar gibi tarihi zenginliklerimize farklı bir açıdan bakma fırsatı sunuyor.

İstanbullular' a yüksek konforda, hızlı, güvenli ve keyifli yolculuk sunacak Haliç Gemileri'nin teknik özellikleri ise şöyle:

600 yolcu kapasiteli gemiler, 12 deniz mili hız yapabiliyor, 42 m. boyunda ve 8,5 m. eninde inşa edildi. Yolcu konforu ve güvenliğinin en yüksek standartlarda düşünüldüğü gemilerde ayrıca klima, büfe, 1 adet çocuk bakım masası, hayvan barınağı, engelli yolcu standartları da bulunuyor. LCD TV'ler ve GPS üzerinden uydu anten sistemine kilitlenen anten sisteminin de mevcut olduğu gemiler son teknoloji ile donatıldı. Geniş ve rahat iç mekânı olan gemilerin; konforlu ve Nano teknoloji kullanılarak yapılan koltukları, klima ve iklimlendirme sistemleri, iç tasarımı, dizaynı yanı sıra, çocuk arabası ve engellilerin tekerlekli sandalyeleriyle rahatlıkla geçebilecekleri otomatik yolcu geçiş kapıları (rampa sistemi) ile diğer toplu taşıma araçlarına da örnek olması amaçlandı."

(CİHAN)

Kaynak: CHA

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title