Süt Destekleme Fiyatları Açıklandı

Süt Destekleme Fiyatları Açıklandı

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, yeni süt destekleme fiyatlarını açıkladı.

Süt Destekleme Fiyatları Açıklandı

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, yeni süt destekleme fiyatlarını açıkladı.

Destekleme oranları sıcak sütte litre başına 4 kuruş, soğuk sütte ise 8 kuruş olarak belirlendi. Buna göre manda, koyun ve keçi sütünde litre başına 15 kuruş prim belirlenirken, soğutulmuş inek sütü için bu tutar 6 kuruştan 8 kuruşa yükseltildi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Ödemiş Süt Üreticileri Birliği Başkanı Halil Deveci, şunları söyledi: "Üreticimizin desteklenmesi anlamında Bakanlığımızca Temmuz-Ağustos ve Eylül aylarına ait destekleme primleri artırıldı. Sıcak sütte 4 kuruş ve soğuk sütte 8 kuruş destekleme primleri de dün gece belli oldu. Bu konuda Bakanlığımızın soğuk süte önem verdiği daha da ortaya çıkmakta ve sıcak süt ile soğuk süt arasında yüzde prim farkı bulunmakta. Bizde tüm üreticilerimizin soğuk süt zincirine geçmesini arzuluyoruz. Çünkü Gıda Tarım ve Hayvancılık İl ve İlçe müdürlüklerimiz bu konuda ciddi şekilde çalışma yapmaktalar. Soğuk süt zincirinin yaygınlaşması için sürdürülen çalışmalarda yüzde 40 olan altyapısı yüzde 70'i geçerek büyük mesafe kat edildi. Bu konuda Soğuk süte desteğin devam edeceğini belirtmek isterim."

KÖYLÜLERİMİZE DESTEK OLMAYA HAZIRIZ

Köylerde soğuk süt toplama merkezleri kurmaya hazır olduklarını sözlerine ekleyen Deveci, "Köylerimizde küçük hayvan işletmeleri de soğuk süt zinciri kuramadığı için bu üreticilerimizin talebi doğrultusunda isterlerse köylerde soğuk süt toplama merkezleri de oluştururuz ve bu merkezlere kendileri sütleri teslim ettiklerinde de onlarda aynı teşviklerden faydalanabilirler.

Bu sütlerin hijyenik ortamda ve güvenli şekilde tüketiciye gönül rahatlığı ile ulaştırılması süt ve süt mamulleri açısından da önem arz etmekte.

İnsan sağlığına faydalı olan sütün üretimden tüketime kadar sürecinde olmazsa olmazı hijyen çok önemli. Soğuk süt zincirine girmek isteyen üreticilerimize elimizden gelen gayreti göstereceğiz. İşte Bakanlığımız da aynı hassasiyetle soğuk süte olan destekleme primine de 8 kuruşa çıkartmıştır" dedi.

BEYDAĞ'DA 710 ÜRETİCİYE ÖDEME YAPILACAK

Beydağ Beydağ Süt Üreticileri Birliği başkanı Erşan Köseoğlu da, 2012 yılı temmuz, ağustos ve eylül aylarının çiğ süt destekleme primlerinin yıl sonuna kadar ödeneceğini belirtti. Konuyla ilgili açıklama yapan Köseoğlu, "2012 yılı temmuz, ağustos ve eylül aylarındaki süt primleri aralık ayı sonuna kadar ödenecek. Birliğimize üye 710 üreticimiz aralık ayı sonuna kadar litre başına 8 kuruş prim desteği alacaklar. Ödemeler büyük ihtimalle 15 Aralık'ta başlayacak" şeklinde konuştu. - İZMİR