'Sustukça Ölüyoruz
Haberler » Yerel » 'Sustukça Ölüyoruz - Haberler

'Sustukça Ölüyoruz

Saadet Partisi Öncülüğünde İsrail'in Gazze'ye İnsani Yardım Götüren Gemilere Saldırısını Kınamak İçin Çağlayan Meydanı'nda Düzenlenen 'Sustukça Ölüyoruz-israil Vahşetine İsyan Mitingi' Sona Erdi

'Sustukça Ölüyoruz

Saadet Partisi öncülüğünde İsrail'in Gazze'ye insani yardım götüren gemilere saldırısını kınamak için Çağlayan Meydanı'nda düzenlenen 'Sustukça Ölüyoruz-İsrail Vahşetine İsyan Mitingi' sona erdi.

Saadet Partisi İstanbul İl Başkanı Erol Erdoğan, mitingde yaptığı konuşmada, bu mitingle ülkenin 72 milyon vatandaşına seslendiklerini, Filistin'de yaşananların artık herkesin sorunu olduğunu belirterek, 'Bu mesele artık halkların meselesi. Kim adaletten yana ise kim zalime karşı ise bu dava onların davası. Bu dava insanlık davası' dedi.

Olayın duyulmasının ardından İstanbul'un, Ankara'nın ve insanlığın sokağa döküldüğünü ifade eden Erdoğan, 'Ancak dünyayı yönetenler, ülkeleri yönetenler sustular, seyrettiler ama insanlık susmadı. Yer yerinden oynadı. Sivil öfke büyüdükçe nihayet efendiler de kımıldadı. Vahşeti anladılar. Kımıldayarak ses verdiler. Onun için diyorum. Bu mesele halkların, milletlerin meselesi. Vicdanı, cesareti, feraseti olanların meselesi' diye konuştu.

Erdoğan, Mavi Marmara'nın bir 'insanlık gemisi' olduğunu, gemide 32 ülkeden insanların, Filistin dostlarının bulunduğunu söyledi.

Gemide Yunanistan, Amerika, İngiltere, Fransa, Belçika, İrlanda, İsveç, Diyarbakır, Van, Bingöl, Trabzon, Rize, Edirne, Antalya, Hatay, İzmir, Ankara ve Mersin'den gönüllülerin bulunduğunu vurgulayan Erdoğan, 'Mavi Marmara, Çanakkale gibiydi. Gazze ambargosunu insanlık delecek. Mısır duvarını, insanlık yıkacak. Biz haykırırsak, biz yola çıkarsak, dünyayı yönetenler de arkamızdan gelecek. Gelmek zorundalar' dedi.

- MİTİNGDEN NOTLAR-

Yaklaşık 300 sivil toplum kuruluşunun destek verdiği mitinge, bazı sanatçılar da katıldı. Mitinge destek vermek için gelen 3 Musevi, ellerindeki Türk ve Filistin bayraklarını salladı. Türk ve Filistin bayrakları ile İsrail aleyhine çeşitli mesajların yazılı olduğu pankart ve dövizler taşıyan katılımcılar, İsrail aleyhine sloganlar da attı. Bir binanın duvarına İskenderun'da şehit olan askerlerin ve yardım gemisinde hayatı kaybedenlerin fotoğraflarının bulunduğu bir pankart asıldığı gözlendi.

İsrail bayrağının yakıldığı mitingde, ezgiler ve şiirler de okundu.

Mitingi, ulusal ve uluslararası basın kuruluşlarından çok sayıda gazeteci izledi.

(ŞNG-AYB-KÖS-SA) - İSTANBUL

Kaynak: AA

Manşet

Haberler