Süslü Yazı Sanatı Ustası Fatih Çelik, Dünya 2'incisi Oldu
Haberler » Güncel » Haber

Süslü Yazı Sanatı Ustası Fatih Çelik, Dünya 2'incisi Oldu

Türk Kaligrafi (Süslü Yazı Sanatı) Sanatçıları, Uluslararası Arenada Başarılarına Bir Yenisini Daha Ekledi. "World Handwriting Contest" (Whc) 2008 Olarak Bilinen ve Dünyanın Dört Bir Yanından Kaligrafi Ustalarının Katıldığı Yarışmada Fatih Çelik İsimli Kaligrafi Sanatçısı Dünya 2'incisi Oldu. Fatih Çelik'in Hocası ve Türk Kaligrafi Sanatının Ustalarından Murat Ünver de 2003 Yılından Whc'de Dünya 2.'si Olmuştu. Güzel Yazı Yazma Üzerine İnşaa Edilen Kaligrafi Sanatını Türkiye Dışına Taşıyarak Dünya Çapında Ödüller Kazanan Türk Kaligrafi Sanatçıları, 5 Ekim 2008'de de Amerikalı Sanat Severlerle Buluşacak.

Süslü Yazı Sanatı Ustası Fatih Çelik, Dünya 2'incisi Oldu

Türk kaligrafi (süslü yazı sanatı) sanatçıları, uluslararası arenada başarılarına bir yenisini daha ekledi. "World Handwriting Contest" (WHC) 2008 olarak bilinen ve dünyanın dört bir yanından kaligrafi ustalarının katıldığı yarışmada Fatih Çelik isimli kaligrafi sanatçısı Dünya 2'incisi oldu. Fatih Çelik'in hocası ve Türk kaligrafi sanatının ustalarından Murat Ünver de 2003 yılından WHC'de Dünya 2.'si olmuştu. Güzel yazı yazma üzerine inşaa edilen kaligrafi sanatını Türkiye dışına taşıyarak dünya çapında ödüller kazanan Türk kaligrafi sanatçıları, 5 Ekim 2008'de de Amerikalı sanat severlerle buluşacak.

Beşiktaş'ta kaligrafi sanatı üzerine eğitimler veren "İstanbul Kaligrafi Merkezi" öğrencilerinden Fatih Çelik, Türkiye'yi temsil ettiği WHC yarışmasına gönderdiği özel yazı stiliyle dünyanın dört bir yanından yarışmaya katılan sanatçıları geride bıraktı. Kazandığı başarıyla ilgili açıklamalarda bulunan Fatih Çelik, yaklaşık 6 senedir üzerinde çalıştığı kaligrafi sanatının mutlaka sevilerek ve gönül verilerek yapılabileceğini söyledi.

WHC'ye gönderdikleri eseri üzerinde hocası Murat Ünver ile uzun çalışmalar yaptıklarını kaydeden Çelik, "Bu çalışmalar sonunda Amerika'da düzenlenen güzel el yazısı yarışmasına ülkemizi temsilen katıldım. Bu yarışma geleneksel olarak her yıl düzenlenen bir yarışma ve tek bir metin üzerinde çalışılıyor. Yaklaşık 4 ay üzerinde çalıştım ve defalarca bu yazı üzerinde denemeler yaptım, bozuldu olmadı ama sonuna kadar çalıştım" şeklinde konuştu. Kaligrafi sanatına olan ilgisinin lise yıllarında fuarlarda gördüğü güzel yazı standları ile başladığını da dile getiren Çelik, güzel yazıların bulunduğu örnekleri eline alarak denemelere başladığını ve sonrasında da profesyonel eğitim aldığını ifade etti.

İstanbul Kaligrafi Merkezi'nin kurucusu ve WHC 2003 yılı Dünya 2.'si Murat Ünver ise kaligrafi sanatının herkes tarafından çalışmayla yapılabileceğini söyledi. Kaligrafi ile hat sanatının birbirine karıştırılmaması gerektiğine vurgu yapan Ünver, "Hat sanatı Arap Kaligrafisi olarak bilinir ancak şu vardır ki Kaligrafi hepsini kapsayan bir ana daldır. Yani bizim üzerinde çalıştığımız Latin Kaligrafisi olarak bilinmektedir" diye konuştu.

İsteyen herkesin kaligrafiyi öğrenebileceğinin altını çizen Ünver, kendisinin çöp adam bile çizemeyen biri olduğunu ancak aldığı eğitim ve çalışmalar sonunda kaligrafi üzerien usta olduğunu söyledi. Kaligrafi hakkında bilgi almak isteyenlerin, www.kaligrafi.com.tr adresinden yardım alabileceklerini de sözlerine ekleyen Ünver, kaligrafinin bir istihdam alanı olduğunu ve reklam ajanslarında kaligrafistlere büyük ihtiyaç olduğunu belirtti.

Öte yandan, kaligrafi sanatçısı Ünver ve Çelik, Washington'da gerçekleştirilen "Geleneksel Türk Festivali" kapsamında 5 Ekim 2008'de özel çalışmalarını ABD'de sergileyecek.

Kaligrafi kelimesinin kökeni Yunanca kallos 'güzel' ve graphos 'yazı' kelimeleridir. Süsleyerek yazı yazma sanatıdır. Çin başta olmak üzere Doğu Asya, Batı toplumlarına ait tarihleri çok eskiye dayanan bir çok kaligrafi örneği mevcuttur. İslam uygarlıklarında kaligrafi 'hat sanatı' olarak adlandırılmaktadır