Süslü Kadınlar bisikletleriyle sokakta

Süslü Kadınlar bisikletleriyle sokakta

Süslü Kadınlar bisikletleriyle sokakta Ordu'da yaklaşık 200 bisikletli kadın, 'egzoz kokusu yerine parfüm kokusu' sloganıyla pedal çevirdiORDU - Ordu'da, bisiklet kullanımına yönelik farkındalığın arttırılması amacıyla bir araya gelen 'Süslü Kadınlar', bisikletleriyle şehir turu atarak...

Süslü Kadınlar bisikletleriyle sokakta

Süslü Kadınlar bisikletleriyle sokakta

Ordu'da yaklaşık 200 bisikletli kadın, 'egzoz kokusu yerine parfüm kokusu' sloganıyla pedal çevirdi

ORDU - Ordu'da, bisiklet kullanımına yönelik farkındalığın arttırılması amacıyla bir araya gelen 'Süslü Kadınlar', bisikletleriyle şehir turu atarak renkli görüntüler oluşturdu.

İlk kez 2013 yılında "Dünya Otomobilsiz Kentler Günü" etkinliği kapsamında İzmir'de başlatılan "Süslü Kadınlar Bisiklet Turu", yaklaşık 200 bisikletli kadının katılımıyla Ordu'da da yapıldı. Yüzlerce bisikletli kadın, 'egzoz kokusu yerine parfüm, çiçek kokusu' sloganıyla birlikte Altınordu sahili rıhtım mevkinde toplandı. Bisikletlerini gelin arabası gibi balon, çiçek ve kurdeleler ile süsleyen kadınlar, etkinliği herkese tavsiye ederek, bisiklet kullanımının öneminden bahsetti.

Tur öncesine basın mensuplarına grup adına açıklamalarda bulunan Meryem Odabaş, bu yıl Ordu'da 4'üncüsü yapılan bisiklet turuna yüksek katılımdan dolayı teşekkür etti. Süslü Kadınlar bisiklet turunun ilk olarak 2013 yılında İzmir'de başladığını ifade eden Odabaş, "7 yıl içerisinde büyüyen bu etkinlik Türkiye'de diğer şehirlerde bisiklete binen kadınların da dikkatini çekmiştir. Turumuz bu yıl yaklaşık 115 şehirde, 14 ülkede eş zamanlı olarak bağımsız gönüllü kadınlar tarafından yapılmaktadır" dedi.

Odabaş, bisikletin yoğun trafikte kolay bir ulaşım aracı olduğu gibi, doğayı kirletmemesinden dolayı da tercih edilmesi gerektiğini belirtti.

Basın açıklamasının ardından, daha çok kadının bisiklete binmesini sağlamak, çevre duyarlılığı geliştirmek, güvenli bisiklet yolları talep etmek amacıyla gerçekleştirilen turda kadınlar, şık kıyafetler ile bisiklete binerek Altınordu sahilinden hareket ederek şehir turu attılar. Yaklaşık 200 kadının pedal çevirdiği tura, motosikletli polis ekipleri de eşlik etti.

Kaynak: İHA

VİDEO: Süslü Kadınlar bisikletleriyle sokakta