Suşehri Kız Meslek Lisesi'nde Cengiz Topel Köşesi Oluşturuldu
Haberler » Yerel » Haber

Suşehri Kız Meslek Lisesi'nde Cengiz Topel Köşesi Oluşturuldu

Sivas'ın Suşehri İlçesi'nde Cengiz Topel Kız Meslek Lisesi'nde, Şehit Cengiz Topel Resimlerinden Oluşan Bir Köşe Oluşturuldu.

Suşehri Kız Meslek Lisesi'nde Cengiz Topel Köşesi Oluşturuldu

Sivas'ın Suşehri İlçesi'nde Cengiz Topel Kız Meslek Lisesi'nde, Şehit Cengiz Topel resimlerinden oluşan bir köşe oluşturuldu.

Suşehri İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'nün öncülüğünde, Cengiz Topel Kız Meslek Lisesi Müdürlüğü tarafından okul içerisinde, Şehit Cengiz Topel'in resimleri, hayatı ve Kıbrıs'ın haritasının yer aldığı bir köşe yaptırıldı.

İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet Güler, konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, "1965 yılında Cengiz Topel İlk Okulu olarak eğitime açılan ve daha sonra, 1999-2000 yılı Eğitim döneminde Cengiz Topel Kız Meslek Lisesi Olarak eğitimi vermeye devam eden okulumuzda, tek bir fotoğrafı ile köşede bulunan şehidimiz Cengiz Topel için daha güzel bir köşe yaparak, şehidimize yakışır değer verdiğimizi götermek istedik. Genel Kurmay Başkanlığı ile yapılan görüşmeler neticesinde, yeterli dökümanlar elde edilerek şehidimize yeni bir köşe hazırladık. Şehitlerimiz en iyisine layıktır. Şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyorum" dedi.

CENGİZ TOPEL'İN HAYATI Cengiz Topel, 2 Eylül 1934 yılında İzmit'te doğdu. Dört çocuklu bir ailenin 3. çocuğu olan Cengiz Topel, lise öğrenimini Haydarpaşa Lisesi'nde başlayıp, Kuleli Askeri Lisesi'nde devam etti. Topel, 1955 yılında Kara Harp Okulu'nu bitirerek, asteğmen olarak orduya katıldı. Küçük yaşlardan beri havacılığa olan merakı sonucu hava sınıfına ayrıldı. Pilotaj eğitimi için Kanada'ya gönderildi. Kanada'daki eğitimini başarıyla tamamladıktan sonra 1957 yılında yurda dönen Topel, Merzifon Hava üssünde göreve başladı. 1961 yılında Eskişehir 1. Ana Jet üssüne atandı. 1963 yılında ise yüzbaşılığa terfi etti.

8 Ağustos 1964 yılında, Rumlar'ı Türk halkına karşı işledikleri insanlık dışı eylemlerden caydırmak için, Eskişehir'den Kıbrıs'a, 4'lü filo komutanı olarak gönderilen Cengiz Topel'in uçağı düşürüldü. Cengiz Topel, paraşütle atlamayı başardı. Fakat esir alındığı Rumlar tarafından şehit edildi.

Kıbrıs'ta ilk Türk Hava Harp Şehidi olan Cengiz Topel'in hastanede öldüğü açıklandı. Ancak ısrarlı girişimler sonucu, 12 Ağustos 1964 tarihinde Rumlar'dan alınabildi. Kıbrıs, Adana, Ankara ve İstanbul'da yapılan törenlerden sonra 14 Ağustos 1964 tarihinde Edirnekapı'daki Sakızağacı Hava Şehitliği'nde toprağa verildi.

(SY-İG-YS-Y) 29.04.2008 17:59 TSİ