Suşehri Belediyesi, İlçenin Gerçek Nüfusunu Belirleyecek

Suşehri Belediyesi, İlçenin Gerçek Nüfusunu Belirleyecek

Her Sayım Sonrası Nüfusu Gittikçe Düşen Sivas'ın Suşehri İlçesinde, Belediye Başkanlığı'nca Başlatılan Çalışmayla Adrese Dayalı Nüfus Sayımı Tekrar Yapılıyor.

Suşehri Belediyesi, İlçenin Gerçek Nüfusunu Belirleyecek

Her sayım sonrası nüfusu gittikçe düşen Sivas'ın Suşehri ilçesinde, Belediye Başkanlığı'nca başlatılan çalışmayla adrese dayalı nüfus sayımı tekrar yapılıyor.

Türkiye İstatistik Kurumu'ndan alınan bilgi formlarıyla yapılan sayımda, toplam 20 kişilik 4 ekip görev alıyor.

Yapılan kontrollerde ilçe nüfusunda olmadığı tespit edilenlere uyarıda bulunularak, İlçe Nüfus Müdürlüğü'ne başvurması isteniyor.

Müracaat süresinin 25 Aralık'ta sona ereceğini ifade eden Suşehri Belediye Başkanı Sedat Sel, "Yerleşik nüfusa dayalı sistemde ilçede kaydı bulunmayan vatandaşların en yakın zamanda Nüfus Müdürlüğü'ne giderek kaydını aldırmasını istiyoruz. Belirlediğimiz ekipler gece, gündüz çalışmakta. Bu hafta sonuna kadar numarataj ve nüfus tespit çalışmalarımız bitirilecek." dedi.

Şu ana kadar Nüfus Müdürlüğü'ne birçok vatandaşın kayıtlarını yaptırmaya başladığını ifade eden Sel, "Belediyemize başvuru yapan vatandaşlarımızı ise Nüfus Müdürlüğü'ne yönlendiriyoruz. Bizlere başvuru yapan bazı vatandaşlarımız, bu güne kadar evlerine hiç kimsenin nüfus yazılımı için gelmediklerini ve işlemlerin nasıl yürütüldüğünü de bilmediklerini söyleyerek, bu vatandaşlarımıza yardımcı oluyoruz." diye konuştu.

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yapılan adrese dayalı nüfus sayımı ile şu an ilçede yaşayan nüfusun farklılık gösterdiğini, bu nedenle böyle bir uygulamaya gittiklerini kaydeden Başkan Sel, "İlçe sağlık ocağındaki nüfus bilgiler ile ilçe girişindeki tabeladaki nüfus bir birini tutmuyor. Zaten yanlışlık olduğu buradan belli. İlçede 9 bin 85 kayıtlı seçmen var. 6 bin 570 öğrenci var. Ama maalesef Türkiye İstatistik Kurumu'ndaki nüfus 13 bin 750 olarak gözüküyor. İnşallah bu işi yüzümüzün akıyla bitireceğiz. İlçenin gerçek nüfusunu yazdırmaya çalışacağız. Amacımız kimseyi mağdur etmek veya zor durumda bırakmak değil. İlçe nüfusunda kayıtlı olmasa da bu insanlar Suşehri Belediyesi'nden hizmet alıyor. Ama vatandaşın kaydı ya çevre ilçelerde, ya da başka köylerde gözüküyor. Bu insanlarımız burada kalıyorsa, buradan hizmet alıyorsa, kaydının da burada olması gerekiyor. Nüfusun düşük olmasından dolayı belediyede bazı müdürlükler iptal edildi. Bazı müdürlüklerimiz ise tehlikede. Bununla beraber ilçe nüfusunun düşük olmasından dolayı bazı müdürlüklerin şubesini dahi alamıyoruz. Bunun sıkıntısını hem bizler hem de ilçe halkı çekiyor. Bu konuda herkesi daha duyarlı olamaya davet ediyorum." şeklinde konuştu.

25 Aralık'a kadar kaydını yaptırmayan vatandaşlar için ise 1774 sayılı Kimlik Bildirme Kanunu gereği 640 TL para cezası ve 3194 sayılı Kanun gereği belediye tarafından sunulan su hizmetinin mühürlenerek kesileceğini ifade eden Başkan Sel, vatandaşları bu konuda duyarlı olmaya çağırdı.

(CİHAN)